Naga MarketsLogo regulatora szwajcarskiego FINMASzwajcarski Urząd Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) stwierdził, że envion AG (obecnie w likwidacji), firma stojąca za początkową ofertą monet (ICO) o wartości niemal 91 milionów dolarów nielegalnie otrzymała pieniądze od inwestorów, podkreślając gotowość organów regulacyjnych do stosowania tradycyjnych zasad rynkowych w odniesieniu do pozyskiwania środków finansowych związanych z kryptowalutami.


ICO było nielegalne

W kontekście swojego ICO, envion AG wydała tzw. tokeny EVN. Inwestorzy mieli możliwość ich zakupu poprzez dokonywanie płatności w dolarach amerykańskich, a także w kryptowalutach takich jak Ethereum i Bitcoin. Będąca obecnie w likwidacji, szwajcarska firma Envion AG przyjęła w trakcie ICO środki w wysokości ponad 90 milionów franków szwajcarskich (91 milionów dolarów) od co najmniej 37 000 inwestorów w zamian za tokeny podobne do obligacji wyemitowane bez licencji.

FINMA stwierdziła, że warunki dotyczące dystrybucji tokenów nie były jednakowe dla wszystkich inwestorów, że prospekty emisyjne nie spełniały minimalnych wymogów a Envion nie posiadał wewnętrznego działu audytu, co jest w takich przypadkach wymogiem prawnym. W omawianym przypadku przyjęcie dolarów amerykańskich oraz kryptowalut Ethereum i Bitcoin było zatem równoznaczne z przyjęciem depozytów publicznych w rozumieniu ustawy o bankowości. Wymaga to jednak licencji bankowej, której spółka nie posiadała. Działała więc ona niezgodnie z prawem i poważnie naruszyła obowiązujące przepisy nadzorcze.

Były szef Envion, Matthias Woestmann powiedział w oświadczeniu, że celem spółki nie było działanie na szkodę inwestorów oraz, że “nie doszło do sprzeniewierzenia aktywów.”

W trakcie gdy postępowanie FINMA było w toku, sąd kantonalny w Zug wszczął odrębne postępowanie upadłościowe przeciwko envion AG z powodu niedociągnięć organizacyjnych. W związku z tym dalsze środki nadzoru przeciwko spółce przez FINMA nie będą wymagane. FINMA nie może dostarczyć informacji dotyczących sytuacji finansowej envion AG, ponieważ postępowanie upadłościowe jest kontrolowane przez Biuro Upadłościowe Zug.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa: USD/CHF, AUD/CAD, GBP/AUD
Następny artykułEBC podniesie stopy w przyszłym roku? Dalszy kurs EUR/USD – prognozy dużych banków
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here