Naga MarketsGrupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła.

zepak
źródło xStation 5

Notowania spółki od dłuższego czasu spadają, mimo że ostatnie miesiące przynoszą wzrostową korektę. Na razie niewiele ona zmienia, nadal mamy typowy układ coraz niższych ekstremów. Skąd tak słabe notowania? Wyniki spółki słabną w ostatnich latach. Patrząc kwartalnie, przychody odbiły w trzecim kwartale, natomiast jeżeli chodzi o wynik netto, mieliśmy trzeci kwartał z rzędu na stracie. W sumie za trzy kwartały spółka miała 62,09 mln zł straty netto w porównaniu z 169,37 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 1623,41 mln zł w porównaniu z 1813,09 mln zł rok wcześniej.

Wynik EBITDA wyniósł 112,56 mln zł wobec 392,24 mln zł rok wcześniej. Wyniki są więc gorsze na całej linii, w takiej sytuacji trudno więc liczyć na dobry wynik roczny, który poznamy w kwietniu. Niedawno też z funkcji zrezygnował prezes i wiceprezes zarządu, a swoje zaangażowanie w akcjonariacie zmniejszył fundusz PZU schodząc z niemal 6,8% poniżej progu 5% akcji. Oczywiście czynnikiem powodującym spadki była słaba sytuacja całego sektora energetycznego spowodowana m.in. rosnącymi cenami kontraktów CO2, mimo tego, ZE PAK notowała słabe wyniki, co w sumie dało efekt w postaci potężnej wyprzedaży. Szans na kontynuację odbicia upatrywałbym właśnie w tym, że spółka po tak potężnej przecenie jest tania i dopóki odreagowanie w całym sektorze energetycznym będzie kontynuowane, wydaje się, że także spółka powinna na nim korzystać.

Czytaj także: ABC Data [ABC], Skarbiec [SKH] – Gorące spółki dnia 14.02.2019

Bezpłatne analizy spółek z GPW na zamówienie – wpisz interesującą Cię spółkę w komentarzu pod artykułem, a specjalnie dla Ciebie wykonamy jej analizę technicznąConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here