Naga Marketsczarnecki i sokal
Leszek Czarnecki i Zdzisław Sokal

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zmianie swojego przedstawicielstwa w szeregach Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na prośbę prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), Zdzisława Sokala. Jak poinformowała kancelaria prezydencka Sokal nadal będzie reprezentował interesy BFG w KNF oraz piastuje rolę bezpośredniego doradcy Dudy.


Kochalski na miejsce Sokala w związku ze zmianami przepisów

W poniedziałek wieczorem Paweł Mucha reprezentujący kancelarię prezydenta przekazał opinii publicznej, że Zdzisława Sokala na funkcji przedstawiciela prezydenta w KNF zastąpi Cezary Kochalski. Decyzja miała miejsce na prośbę samego zainteresowanego i wiążę się z modyfikacją zapisów prawnych w zakresie nadzoru nad rynkami finansowymi.

“Według nowej konstrukcji KNF z głosem doradczym w Komisji zasiada przedstawiciel BFG, a wiadomym było, że nie można łączyć tego rodzaju statusu, że z jednej strony pan prezes Sokal zasiada jako przedstawiciel w KNF z głosem doradczym, z drugiej strony miałby być zarazem przedstawicielem prezydenta z głosem stanowiącym – takim, który może się wypowiadać w głosowaniu. Stąd to pan prezes Sokal z tego rodzaju inicjatywą wyszedł” – wyjaśniał Paweł Mucha.

Cezary Kochalski zastąpi Sokala już podczas wtorkowego posiedzenia KNFu. Wiceszef kancelarii prezydenta zaznaczał, że Kochalski to ekonomista i osobisty doradca prezydenta posiadający duże doświadczenie bankowe. Piastuje funkcje profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, a na swoim koncie posiada ponad sto publikacji z zakresu analizy ekonomicznej, finansowej, rachunkowości oraz zarządzania i controllingu.

„Plan Zdzisława” w aferze KNF

Sokal był najprawdopodobniej jednym z głównych bohaterów nagrań rozmowy ówczesnego szefa KNF, Marka Chrzanowskiego, z Leszkiem Czarneckim. Chrzanowski wyraźnie krytykował szefa BFG stwierdzając:

Między nami, to Zdzisław ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść, za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych. Czyli już ten bank, który to przejmie. I to jest jego wizja rozwiązania sprawy. I nas [czyli resztę składu KNF] atakuje za każdą decyzję, którą podejmujemy, pozytywną w stosunku do banku [Getinu], u prezydenta, u premiera…” – mówił na nagraniach zatrzymany w areszcie Czarnecki.

14 listopada do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa właśnie przez Sokala. Według złożonego do prokuratury zawiadomienia, Zdzisław Sokal miał „lobbować w KNF na rzecz doprowadzenia do upadłości Getin Noble Banku i odkupienia go za symboliczną kwotę przez inny bank”.

Zawiadomienie zostało złożone przez reprezentującego Leszka Czarneckiego mecenasa Romana Giertycha, który udowadnia, że „8 listopada sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo Bankowe, który przewiduje przejmowanie banków decyzją administracyjną KNF”– taką informację podało Radio Zet.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here