Naga MarketsPo wzrostach, które miały miejsce od września 2018 roku, wydawało się, że energetyka nabiera nowego rozpędu. Niskie wyceny przyciągnęły inwestorów. Jednak od tamtej pory nie zmieniło się nic, co mogłoby trwale poprawić wizerunek sektora energetycznego. Dlatego też, WIG-Energia notuje coraz to niższe poziomy już od lutego br.

Te artykuły również Cię zainteresują
PGE na nowych, lokalnych minimach

Wspominana we wcześniejszych analizach spółka PGE była pod naszym mocnym nadzorem, ale cierpliwie czekając na okazję płynącą z wykresu, ostatecznie się jego nie doczekaliśmy. Tym samym spółka nigdy nie trafiła do Ciekawych Spółek, a aktualnie notuje nowe lokalne minima.

Branża wciąż jest bardzo przeceniona, więc nie wykluczone, że popyt się uaktywni, ale wycena przyszłości spółek jest obarczona taką ilością niewiadomych, że nie sposób dokonać jej racjonalnie. Nie mniej jednak stale przyglądam się tym spółkom, czekając na powiew optymizmu.

Co dalej z LPP? Wzrosty również na Dino Polska i CCC

W poprzednim artykule (czytaj) wskazywałem na branżę gamingową oraz sprzedaży detalicznej. Tym razem dwa słowa o LPP, które rośnie podobnie jak Dino Polska, czy CCC. Dzisiejsze wzrosty potwierdzają wcześniejsze wybicie spowodowane opublikowaniem wstępnych wyników za I kwartał 2019 roku. Przychody Grupy Kapitałowej LPP wyniosły 1,83 mld zł, co jest wzrostem o 16% r/r.  Wciąż spółka opublikowała stratę na poziomie EBIT za I kwartał, jednak jest to kwestia sezonowości.

LPP wybijając poziom 8800 zł moim zdaniem zmieniła sentyment na wzrostowy. Potwierdza to również wskaźnik Squaber Trendy, który stale nadzoruje trend i pokazuje jaki aktualnie panuje. Co więcej, wybicie ponad strefę podaży na 8800 – 8900 PLN pozwala oczekiwać dotarcia do 9500 zł a może i dalej. Przypomnę, że historyczny szczyt na spółce znalazł swoje miejsce na 10 330 zł. Bariera 10 tys. Była testowana trzykrotnie, być może wzrost przychodów pomoże spółce na wybicie tego poziomu.

W Europie i na świecie konsumenci aktualnie trzymają gospodarkę. Przez cały 2018 rok w przemyśle panowała stagnacja i obawa związana z wojną handlową. Natomiast konsumenci nic sobie z tego nie robili. Aktualnie duża rozbieżność między PMI przemysłowym, a zaufaniem konsumentów np. w Niemczech świetnie obrazuje bieżącą sytuację.

Czy ocieplenie klimatu między Chinami a USA zmieni ten obraz na bardziej pozytywny i spowoduje pojawienie się optymizmu wśród menadżerów produkcji na świecie? Z tym może być akurat problem, ze względu na już pojawiające się głosy ze strony Donalda Trumpa, że chciałby podnieść cła na niektóre produkty sprowadzane z Europy. W Polsce natomiast konsument również trzyma się wysoko, zarówno pod względem zaufania jak i wydatków. A to wspiera takie spółki jak LPP, CCC czy Dino.

WIG20 z perspektywą dalszych wzrostów

Pomimo wielu symptomów makroekonomicznych dotyczących spowolnienia w rozwoju gospodarczym krajów rozwiniętych, giełdy zachowują optymizm. USA jest blisko historycznych szczytów, a DAX30 zanegował ostatnio silne sygnały do sprzedaży. WIG20 natomiast stale ma problem z wybiciem poziomu 2420 pkt.

Ze względu jednak na ogólną sytuację na świecie, oraz możliwą poprawę w produkcji przemysłowej w globalnej gospodarce uważam, że WIG20 ma szansę na pokonanie tej bariery i dotarcie do 2560 pkt. Potrzeba jednak będzie wtedy silniejszego impulsu do pokonania tej bariery. Dodatkowym wsparciem dla scenariusza wzrostowego jest dobre zachowanie się kursu na 100 SMA (respektowanie jej jako wsparcia) oraz wybicie poziomu OPS. Dopiero spadki poniżej 2280 pkt. spowodują zmianę scenariusza na spadkowy.

Na nowe historyczne szczyty wspiął się natomiast mój flagowy portfel „Szczyty i Dna”, który dziś wynosi już 86% (od stycznia 2016 roku).

Każda osoba zarejestrowana w Squaber.com otrzymuje PDF z pełnym opisem strategii, jeżeli jeszcze nie masz naszego ebooka, to dołącz do Squaber.com. Zapraszam już w czwartek o 12:30 do Comparic24tv na kolejny program o okazjach na GPW!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

  1. LPP na pewno stać na powrót na historyczną wycenę. Powoli do przodu, po oficjalnych wynikach za 2018 wzrost powinien byc utrzymany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here