Naga MarketsZnana platforma do dystrybucji gier wideo Steam, należąca do Valve Corporation, wycofała w poniedziałek 30 lipca grę o nazwie Abstractism. Działanie to było reakcją na skargi zgłaszane przez użytkowników, iż wspomniana gra przejmowała kontrolę nad komputerami by nielegalnie wydobywać kryptowaluty. Ponadto klientom oferowano fałszywe wirtualne przedmioty do wykorzystywania w grze (tzw. in-game items). Są to cieszące się dużą popularnością akcesoria, których ceny liczone są w setkach dolarów. Wyglądają one łudząco podobnie do oryginałów, lecz, w przeciwieństwie do nich, nie działają.

Zobacz również: W Japonii aresztowano 16 osób w związku z cryptojackingiem Monero

Te artykuły również Cię zainteresują
Gra została udostępniona na platformie Steam przez Okalo Union 15 marca tego roku, zaś jej budowa oraz zasady są bardzo proste: uczestniczy przesuwają bloki w wymiarze 2D, słuchając przy tym spokojnej muzyki w tle. Jednak po odkryciu oszukańczych praktyk jej twórców, wygląda na to, że relaksujące dźwięki mogły mieć za zadanie uśpienie uwagi użytkowników. Abstractism jest przykładem szerzącej się ostatnio praktyki cryptojackingu, czyli infekowania komputerów tak, by nieświadomi gracze wydobywali kryptowaluty dla hackerów. Wcześniej popularne były ataki ransomware (blokada komputera i późniejsze żądanie okupu za odblokowanie), obecnie stosuje się bardziej wyrafinowane techniki.

Twórcy Abstractism oferowali także fałszywe przedmioty wirtualne do wykorzystania w grach. Do rozpracowania oszukańczych praktyk przyczynił się znany youtuber SidAlpha, który nagrał specjalny materiał wideo. Do działania zmotywowali go jego fani. Jeden z nich zakupił za 100 USD wirtualną złota wyrzutnię do rakiet z gry Abstactism, która rzekomo miała nadawać się też do wykorzystania w Team Fortress 2. Były to jednak pieniądze wyrzucone w błoto.

Zobacz również: Hackerzy wykradli $670 mln w kryptowalutach w zaledwie 3 miesiące!

Pierwszym elementem, który zaczął wzbudzać podejrzenia graczy, były komunikaty zachęcające do tego, by gra była włączona nawet po odejściu od komputera, w zamian specjalne bonusy. Ponadto z czasem zauważono, iż drenuje ona komputery z mocy obliczeniowej, powoduje włączanie ostrzeżeń systemu Windows Defender oraz programów antywirusowych. Zdaniem SidAlphy oraz innych internautów, którzy zaangażowali się w nieformalne dochodzenie, Abstractism zawierało złośliwe oprogramowanie w cichy sposób przejmujące kontrolę nad komputerem i zamieniające go w maszynę do wydobywania kryptowalut.

Zobacz również: Google banuje aplikacje do kopania

Przedstawiciel wydawcy gry – dead.team, zapewniał 23 lipca iż „Abstract Launcher oraz Abstract Inventory Service nie są koparkami do wydobywania Bitcoina (ani do kopania Monero, i mówimy to szczere)”.

Po usunięciu gry z serwisu Steam, firma Valve Corporation wydała stanowcze oświadczenie:

„Usunęliśmy Abstractism oraz zabroniliśmy jej twórcom przesyłania nieautoryzowanych kodów, spamowania niechcianymi treściami oraz oszukiwania klientów poprzez wpychanie im fałszywych wirtualnych przedmiotów.”

Trudno jest ocenić jaką kwotę udało się zarobić twórcom i dystrybutorom Abstractism w wyniku podstępnego kopania kryptowalut oraz sprzedaży podrobionych wirtualnych przedmiotów. Wiadomo natomiast, że grę ściągnęło około 6 tys. użytkowników.


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here