Naga MarketsFenomen zdecentralizowanych giełd zostanie z nami na dłużej. Rozmowa Comparic24.tvDecentralizacja giełd jest jednym z najciekawszych trendów w branży kryptowalutowej. Pozwala ona na zachowanie pełnej prywatności oraz właściwie zlikwidowanie barier wejścia na ten dynamicznie rozwijający się rynek. O skali jego wzrostu świadczy to, że największe giełdy zdecentralizowane są pod względem obrotu nawet kilkukrotnie większe niż GPW. O tym ciekawym trendzie w branży finansowej rozmawialiśmy z Łukaszem Żeligowskim z Kanga Exchange.

  • Łukasz Żeligowski jest CTO Kanga Exchange
  • To polska giełda kryptowalutowa oraz tokenowa, które oferuje dużo projektów emisyjnych
  • Token KNG związany z Kanga Exchange został niedawno wypuszczony na giełdzie Uniswap

Te artykuły również Cię zainteresują
Giełda kryptowalut w wersji zdecentralizowanej, czyli DEX

Na początku rozmowy nasz gość wyjaśnił czym są giełdy zdecentralizowane i jak różnią się one od klasycznych giełd kryptowalut.

Giełdy zdecentralizowane nie są prowadzone przez jakąś konkretną organizację czy jakiś zespół. Nie są kontrolowane przez ekipę zarządzającą giełdą. Działa ona w postaci smart kontraktu, tzn. programu napisanego bezpośrednio dla jakiejś sieci blockchain i tam uruchomionego. – stwierdził Łukasz Żeligowski, CTO Kanga Exchange

Zdecentralizowanie giełdy oznacza, że nie mamy jakiegoś pojedynczego serwera na którym odbywa się handel i dzieje się to wewnątrz blockchain i przynajmniej (w teorii) nikt nie powinien tego kontrolować. – dodał.

Giełdy DEX (decentralized exchange) to olbrzymi rynek. Aby uświadomić sobie jego rozmiar, Łukasz Żeliowski przedstawił szacunkowy obrót na największych z nich.

Giełda Uniswap jest całkiem dużym graczem na rynku. Gdy ostatnio sprawdzałem to na Uniswap w wersji drugiej obrót dzienny zbliża się do 3 mld dol.! Więc całkiem sporo. Kolejne giełdy: MDEX oraz Sushiswap, one mają powyżej 1 mld dol. obrotu dziennego, więc jest to dosyć duży obrót. – stwierdził CTO Kanga Exchange.

Zobacz również: Cena Bitcoina runęła wskutek decyzji Tesli o wycofaniu płatności w BTC

invest

Z punktu widzenia inwestora giełda zdecentralizowana daje kilka korzyści, przede wszystkim na rynku swapowym nie ma spreadu: nie ma różnicy między ceną zakupu oraz sprzedaży. Jest aktualna cena i mogę sprzedać albo kupić po tej cenie. To jest pewna zaleta, niemniej każdy zakup albo każda sprzedaż wpływa na cenę. – stwierdził Łukasz Żeligowski.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena złotówki | dolar notowania | bitcoin giełda wykres | złoty kurs | kurs eur |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here