Naga MarketsZdaniem PGNiG, koszt budowy 1500-2000 biogazowni w Polsce wyniesie ok. 70 mld złPrezes PGNiG Jerzy Kwieciński poinformował o planach budowy 1500-2000 biogazowni w Polsce w ciągu 10 lat. Koszt budowy został oszacowany na 70 mld zł. Prezes wspomniał także, że możliwa jest realizacja części biogazowni przez PGNiG, natomiast głównymi inwestorami mają zostać prywatne firmy a także samorządy.

  • Koszt budowy 1500-2000 biogazowni w Polsce to ok. 70 mld zł.
  • Częścią inwestycji może zająć się PGNiG, reszta w rękach firm prywatnych i samorządów.
  • Szacunki PGNiG mówią o pozyskiwaniu do 1,5 mld metrów sześciennych biometanu do 2025 roku.

Zobacz również: Polman z kolejną umową. Akcje zyskują 15% i są na historycznym szczycie

Prezes PGNiG podaje informacje o przyszłości Biogazowni w Polsce

PGNiG spodziewa się, że do 2025 roku około 1,5 mld metrów sześciennych biometanu będzie wtłaczane do sieci gazowej grupy. W 2030 roku powinno być już około 4 mld metrów sześciennych biometanu w sieci PGNiG.

Prezes spółki Jerzy Kwieciński napisał w komunikacie:

“Szacujemy, że w ciągu 10 lat w Polsce powstanie 1500-2000 biogazowni. Będą one wtedy obecne praktycznie w każdej gminie. To koszty rzędu 70 mld zł”.

“Nie wykluczam, że część tych biogazowni wybudujemy sami, ale podstawowy model finansowy zakłada, że inwestorami będą firmy prywatne i samorządy, a my podpiszemy z nimi umowy o wtłoczeniu biometanu do naszej sieci gazowej”. – dodał.

Zobacz również: Orlen chce dołączyć do największych podmiotów na rynku paliwowym w Europie

PGNiG konsoliduje na poziomie 5,3 zł. odnotowywanym ostatnio w połowie 2019 roku

Walory PGNiG w ciągu ostatniego miesiąca poruszają się w trendzie bocznym, którego górne ograniczenie stanowi poziom 5,3 zł., będący jednocześnie najwyższym poziomem od 12 miesięcy na akcjach spółki. Zyskały one od dołka bessy z połowy marca już ponad 60%. W przypadku wybicia górą z obecnej konsolidacji, kolejny istotny opór powinien się pojawić w okolicach 6 zł. co daje spółce potencjał do kilkunastoprocentowych wzrostów.

Na początku 2019 roku na walorach spółki został odnotowany historyczny szczyt notowań w okolicach 7,5 zł. Obecnie PGNiG odrobił już całość strat z koronawirusowego tąpnięcia z I kwartału, walory są obecnie kilka procent wyżej niż początku roku.

Notowania PGNiG z ostatnich 5 miesięcy. Źródło: stooq.pl

PGNiG podał także podczas czwartkowej sesji komunikat o prognozach dotyczących wydobycia gazu w Norwegii w bieżącym roku. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here