Naga Markets

Zdaniem inwestora Jeremy'ego Granthama S&P 500 może spaść o 17% w 2023!Myślisz, że bessy na amerykańskich akcjach były trudne? Zdaniem wieloletniego inwestora giełdowego Jeremy’ego Granthama najtrudniejsza część wciąż może być przed nami. Legendarny współzałożyciel bostońskiej firmy inwestycyjnej GMO przekonywał we wtorkowej gazecie, wesoło zatytułowanej „Po przerwie, powrót do maszynki do mielenia mięsa”, że „pierwszą i najłatwiejszą fazą pęknięcia bańki, którą nazwaliśmy rok temu jest zakończona”.

3200 punktów na S&P500 na horyzoncie?!

Grantham oszacował, że wartość linii trendu indeksu S&P500, skorygowana w górę o wzrost linii trendu i oczekiwaną inflację, wyniesie około 3200 do końca 2023 r. Inwestor powiedział, że to zdarzenie, które wydarzy się z prawdopodobieństwem 3 do 1, oraz że S&P500 osiągnie ten poziom i spędzi przynajmniej trochę czasu poniżej tej wartości w tym lub przyszłym roku. Spadek do 3200 oznaczałby spadek o około 17% w ciągu roku i spadek o około 20% w stosunku do obecnego pułapu. Indeks S&P500 zakończył wtorkową sesję się na poziomie 4019,81.

Grantham powiedział: „Mówiąc jasno, 3200 oznaczałoby spadek o zaledwie 16,7% w 2023 r., a przy założeniu 4% inflacji na ten rok oznaczałoby realny spadek o 20% w 2023 r. – czyli realne 40% od początku 2022 r.” – napisał. „Skromne przekroczenie 3200 spowodowałoby cały spadek, powiedzmy o 45% do 50%, czyli analogicznie do poprzednich podobnie ekstremalnych poziomów”.

Grantham powiedział, że chociaż taki wynik pozostaje wysoce prawdopodobny, inwestorzy powinni mieć znacznie mniejszą pewność co do czasu i zasięgu kolejnej fazy spadku na rynku.

Zobacz również: Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów

Różnorodne czynniki, w tym „niedoceniany i potężny cykl prezydencki, ale także zmniejszająca się inflacja, utrzymująca się siła rynku pracy i ponowne otwarcie chińskiej gospodarki – przemawiają za możliwością zatrzymania lub opóźnienia bessy na rynku” – powiedział. Cykl prezydencki wygląda następująco: akcje odnotowują pewien wzorzec w trakcie kadencji prezydenckiej, z tendencją do wzrostu w ciągu siedmiu miesięcy od 1 października drugiego roku cyklu do 30 kwietnia trzeciego roku, powiedział Grantham.


exante logoPartnerem portalu comparic.pl jest broker EXANTE oferujący dostęp DMA (Direct Market Access) do 50 światowych giełd akcji i ETF na jednym wielowalutowym rachunku. 

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

Bossa

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: amica giełda | celon akcje kupno | notowania nasdaq | kryptowaluty ranking | kurs euro notowania | cd projekt akcje kupno | lotos akcje | polenergia giełda |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKursy walut 25.01.2023 r. Funt odrabia straty po serii spadków, dolar najsłabszy względem złotego
Następny artykułMazurska Manufaktura S.A. zakończyła przed czasem publiczną emisję akcji o wartości 1,7 mln zł
Ukończył Analitykę Gospodarczą na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Pracował jako analityk sprzedaży, asystent projektów. Posiada doświadczenie w projektach dla budownictwa i handlu detalicznego, a także Healthcare prowadzonych w Polsce i innych krajach (głównie w Europie Wschodniej). Specjalizuje się w analizie wielkości i struktury rynku oraz tworzeniu prognoz rozwoju z wykorzystaniem modeli ekonometrycznych. Od 8 lat pasjonuje się i inwestuje na GPW i NewConnect. Zwolennik analizy fundamentalnej. Nie rozstaje się z arkuszem notowań w godzinach 9-17.