TMS


Zcash – ZEC

Jest to stworzona przez Zooko Wilcox, zdecentralizowana waluta peer-to-peer. Zbudowana została ona w oparciu o kod źródłowy Bitcoina jednak w przeciwieństwie do najpopularniejszej z walut cyfrowych, dzięki wykorzystaniu bardzo zaawansowanego algorytmu szyfrowania zero-knowledge proofs czyli tak zwanego zk-SNARK, Zcash zapewnia maksymalną anonimowość każdemu uczestnikowi transakcji. Mimo, że transakcje są zapisywane w blockchain, do którego ma dostęp każdy uczestnik sieci, to zarówno odbiorca, nadawca jak i wielkość transferu pozostają anonimowe. Warto również zaznaczyć, że potencjalne możliwości zk-snark są o wiele szersze niż zapewnienie jedynie anonimowości.

Zcash cena

Zcash kurs
W teorii sygnatura ta pozwala również zweryfikować poprawne wykonanie dowolnego algorytmu bez ujawniania jakich danych użyto, ani jaki jest wynik. W przypadku transakcji, sk-snark jest dowodem wysłania monet zgodnie z regułami systemu tzn., że nadawca był posiadaczem adresu i monet, które wysłał oraz, że nie wysłał więcej niż faktycznie posiada.

Początki Zcash

Prace nad stworzeniem protokołu Zcash zwanego pierwotnie Zerocash rozpoczęły się w roku 2014 dzięki współpracy Uniwersytetu Jona Hopkinsa, Uniwersytetu Tel Aviwu, Instytutu Technologii w Massachusetts oraz Izraelskiego Instytutu Technologii. Formalnie Projekt Zcash został ogłoszony 20 stycznia 2016 roku przez Zooko Wilcoxa, założyciela firmy Zerocoin Electric Coin Company. Uruchomienie sieci nastąpiło jednak dopiero 28 października 2016 roku.

Zcash mining 

Dzięki wykorzystaniu algorytmu Equihash (Proof-Of-Work), Zcash kopany obecnie jest przede wszystkim na GPU. Algorytm ten pozwala również na efektywne wykorzystanie CPU do kopania monet. Utrudnia on tym samym zaprojektowanie urządzeń ASIC dedykowanych do kopania tej waluty. Szczególną cechą tego algorytmu jest bardzo mały i łatwy do zweryfikowania dowód końcowy.

Do wydobycia Zcash można wykorzystać zarówno karty AMD jak również Nvidia. W przypadku tych pierwszych, najlepszym narzędziem jest Claymore. W przypadku Nvidii najlepiej skorzystać z Nicehash Equihash miner.

Informacje podstawowe o walucie Zcash

                                                  Kolejna lekcja: Dodgcoin                                             Invest Cuffs

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here