Naga MarketsPodczas tegorocznej konferencji dla deweloperów Devcon w Oscace, Japonia, organizowanej przez Fundację Ethereum, jednym z głównych omawianych tematów była kwestia interoperacyjności pomiędzy mniejszymi projektami kryptowalutowymi a Ethereum. Wśród nich znalazł się Zcash – kryptowaluta stawiająca na anonimowość, która, podobnie jak inne tego typu projekty, przeżywa ostatnio momenty niepewności w związku z nowymi regulacjami z zakresu zapobiegania praniu brudnych pieniędzy.


Interoperacyjność ważnym tematem podczas Devcon

Jak dowiadujemy się od Josha Swiharta, wiceprezesa w Electric Coin Company (ECC) – firmie z branży marketingu i rozwoju działalności (business development), społeczność Zcash ma opracować tzw. opakowaną (ang. wrapped) wersję tokena, którego będzie można wykorzystywać na blockchainie Ethereum tak, by w przyszłości można było używać Zcash do udzielania prywatnych, zautomatyzowanych pożyczek czy w ramach innych produktów finansowych.

W przyszłości, dzięki interoperacyjności, Zcash mógłby być wykorzystywany w smart kontraktach na Ethereum po to, by zapewnić anonimowość transakcji. Podobne rozwiązanie, w którym opakowany token jest tworzony by móc wykorzystywać Bitcoina na bloku Ethereum, jest obecnie opracowywane przez Cross-Chain Working Group.

„Jeśli chcesz udzielać pożyczek, jeśli chcesz robić DAO (zdecentralizowane autonomiczne organizacje), wszystko to można także robić za pomocą Zcash… Ostatecznie chcemy, by opakowane adresy Zcash mogły być wykorzystywane w smart kontraktach na Ethereum” – stwierdził Josh Swihart.


Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.


Jednym z głównych powodów, dla którego ECC dąży do interoperacyjności Zcash z siecią Ethereum, jest niepewność związana ze statusem kryptowlut skupiających się na anonimowości, do których należy Zcash. Do tej pory m.in. koreańska giełda Upbit zawiesiła handel sześcioma tego typu kryptowalutami, w tym Zcash, zaś niebawem podobny krok podejmie kolejna giełda – OKEx. Decyzje giełd wiążą się z podporządkowaniem nowych wytycznych wypracowanych przez międzyrządową Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Brudnych Pieniędzy.

Interoperacyjność nie jest priorytetem dla twórców Ethereum

Pomimo dużego zainteresowania wielu projektów osiągnięciem interoperacyjności z Ethereum, kwestia ta nie jest priorytetem dla samego Ethereum, o czym wspomniał podczas Devcon współzałożyciel firmy Summa, James Prestwich:

„Łączenie się z innymi łańcuchami nie wydaje się być priorytetem wśród deweloperów Ethereum, zaś wydaje się, że inne łańcuchy chcą się połączyć z Ethereum”.

Dodał on jednocześnie, iż na obecnym etapie prace dotyczące interoperacyjności mają charakter tymczasowy, gdyż nie wiadomo, jak wpasują się one do nowej wersji Ethereum – Eth.2, a ponadto same w sobie wymagają wieloletnich działań z zakresu badań i rozwoju.

Podczas panelu dyskusyjnego na konferencji, w kwestii interoperacyjności pomiędzy różnymi łańcuchami wypowiedział się Vitalik Buterin, postać numer jeden w świecie Ethereum. Stwierdził on, iż wspólnota docenia znaczenie opcji związanych z prywatnością, jednak kwestia priorytetową jest użyteczność.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here