Naga MarketsJuż jutro odbędzie się konferencja Europejskiego Banku Centralnego, a rynki poznają również decyzję ws. stóp procentowych. Według Carstena Brzeskiego, głównego ekonomisty ING zbliżające się posiedzenie EBC będzie prawdopodobnie mało przełomowe, ale oczekuje kontrowersyjnej debaty z trudnymi pytaniami kierowanymi do prezesa Mario Draghiego.


Na posiedzeniu EBC może paść wiele kontrowersyjnych pytań

Ostatnio słabnąca dynamika wzrostu w strefie euro, trwająca turbulencja związana z hard Brexitem i prawie zerowa presja inflacyjna zwiększa nacisk na EBC, który może zacząć rozważać powrót do luzowania monetarnego, rozpoczętego po kryzysie finansowym w 2009 roku. Jednak zdaniem eksperta z ING nie ma jeszcze potrzeby zmiany kursu przez EBC. Oczekuje kontynuowania obecnej strategii z zachowaniem zwiększonej czujności.

Pomimo utraty dynamiki wzrostu, EBC wydaje się kierować poglądem, że gospodarka strefy euro znajduje się w fazie przejściowego spowolnienia, a nie recesji. Oznacza to, że EBC będzie grał na czas. Oczekujemy od Mario Draghiego pozostawienia stóp procentowych bez zmian, jednocześnie dodając gołębi wydźwięk, podkreślając zależność EBC od danych i ryzyk związanych ze spowolnieniem wzrostu – uważa Brzeski.

Ryzyko dalszych spadków kursu EUR/USD

W opinii Jensa Petera Sørensena, starszego analityka w Danske Bank, EUR/USD nadal pozostaje w wąskim zakresie konsolidacji, a pewne rozstrzygnięcie może przynieść jutrzejsza konferencja.

Rośnie ryzyko spadków na parze EUR/USD. Układ ryzyk wskazuje na dalsze osłabianie wspólnej waluty, a jutrzejsza konferencja może przynieść dodatkowy, negatywny wydźwięk dla euro – napisano w raporcie.

Przebicie wsparcia 1.1334 otwarłoby drogę do zeszłorocznego dołka 1.1216. Z drugiej strony dopiero istotne pokonanie oporu 1.1411 umożliwiłoby na wyhamowanie presji podażowej, która dominuje na notowaniach pary EUR/USD od kwietnia 2018 roku.

Zobacz również: Stabilizacja wzrostu gospodarczego na świecie – ocena dużych banków

Zbliża się trudne posiedzenie EBC, rośnie ryzyko głębszych spadków na EUR/USDConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here