Naga Marketshsbc-logoRosnące różnice pomiędzy polityką monetarną Stanów Zjednoczonych, oraz pozostałych głównych światowych gospodarek (głównie Europy i Japonii) skutkowały podwyżką USD względem pozostałych walut, średnio o 20% od połowy zeszłego roku. Co stanie się z dolarem, gdy FED spełni w końcu swoje obietnice i zmieni obowiązujące stopy procentowe? Poniżej znajduje się opinia banku HSBC w tej sprawie.


Wpływ cyklu luzowania i zacieśniania polityki monetarnej przez FED oddziałuje na dolara w różny sposób, w zależności czy podwyżka stóp jest powodowana przez zaniepokojenie Rezerwy poziomem inflacji, czy chłodzeniem gospodarki. W pierwszym przypadku, USD ma tendencję do spadków, w drugim zaś – do zyskiwania na wartości. Problem w tym, że zapowiadana na drugą połowę tego roku podwyżka stóp, nie jest powodem zaniepokojenia FED ani nadmiernym wzrostem amerykańskiej gospodarki, ani tym bardziej nadmierną inflacją.

Kupuj pogłoski, sprzedawaj fakty

Gdy spojrzymy na wykres cyklu poprzednich zaostrzeń polityki monetarnej FED, zauważymy, że USD tracił na wartości krótko po pierwszej podwyżce stóp procentowych. Ten schemat “kupowania pogłosek, oraz sprzedawania faktów” powtarza się już od 30 lat. HSBC przestrzega przed zbytnią wiarą w siłę dolara, która popycha FED do pierwszej zmiany stóp od kilku lat.

Wykres poprzednich zmian wysokości obowiązujących stóp procentowych, na przestrzeni 30 lat.
Wykres poprzednich zmian wysokości obowiązujących stóp procentowych, na przestrzeni 30 lat.

Fakt, że polityka monetarna FED odbiega od stosowanych przez inne banki centralne nie jest niczym nadzwyczajnym. Jak wylicza HSBC, trzy z pośród czterech poprzednich podwyżek stóp również miały związek z występującą różnicą pomiędzy bankami centralnymi Ameryki i pozostałych krajów. Jednak, podczas gdy silny dolar skłaniał pozostałe banki centralne do naśladowania decyzji FED, dzisiejsze ryzyko deflacji czyni podobny krok znacznie mniej prawdopodobnym, niż miało to miejsce poprzednimi razami.

Koniec końców, HSBC zaleca zmianę sentymentu w stosunku do USD jak tylko podwyżka stóp w Ameryce stanie się faktem.

Więcej rekomendacji, oraz informacji na temat pozycji dużych graczy znajduje się na stronie eFXplusConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here