Naga Marketsgołębie w tle kanadyjskiej flagiOd czerwca 2017 roku Bank Kanady rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych podnosząc stopy do poziomu 0.75%. Obecnie główna stopa procentowa wynosi 1.50%, a rynkowy konsensus oczekuje podwyżki do poziomu 1.75% na następnym posiedzeniu BoC, które odbędzie się już jutro tj. 24 października. Jak duże banki oceniają bieżącą sytuację w Kanadzie i jak nadchodzące wydarzenia wpłyną na dolara kanadyjskiego?


Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO.

Rabobank: BoC podniesie stopę procentową o 25 pb do 1.75%

Monety i banknoty dolara kandyjskiego CADAnalitycy Rabobanku w pełni oczekują, że BoC podniesie stopę procentową o 25 pb do 1.75% w środę, 24 października. W raporcie napisano:

– Rynki dają ponad 90% szans na podwyżkę o 25 pb. Decyzji tej towarzyszyć będzie nowy Raport Polityki Pieniężnej (MPR) ze zaktualizowanymi prognozami, a także konferencja prasowa.

– Utrzymujemy pogląd, że BoC będzie w stanie podnieść stopy jeszcze tylko trzy razy (włącznie z jutrem), a następnie zostanie zmuszony do utrzymywania stóp procentowych na stałym poziomie. Pozostajemy szczególnie zaniepokojeni perspektywami konsumpcji gospodarstw domowych oraz oczekujemy, że inwestycje biznesowe i handel pozostaną poniżej rynkowych oczekiwań – dodano.

– Spodziewamy się, że FED zacznie zmieniać swoją politykę monetarną w drugim kwartale przyszłego roku i to powinno być powodem do niepokoju dla innych banków centralnych, w szczególności tych z gospodarkami ściśle związanymi z USA – podsumowano w raporcie.

Westpac: Podwyżka stóp jest pewna

Zdaniem Richarda Franulovicha, szefa strategii FX w Westpac, podwyżka do poziomu 1.75% jest niemal pewna i dyskontowana przez rynek. W jego ocenie BoC najprawdopodobniej zasygnalizuje z większym przekonaniem, że potrzebne są kolejne podwyżki i być może w szybszym tempie.

– Rynki są nieco ostrożne w kwestii terminów podwyżek stóp przez BoC w przyszłym roku, wyceniając zaledwie 2 ½ podwyżek na cały przyszły rok. Kanadyjska gospodarka działa blisko poziomu pełnego zatrudnienia, poziom inflacji jest prawie u celu banku, a ryzyko anulowania NAFTA zostało prawie wyeliminowane, niwelując znaczną chmurę niepewności – komentuje Franulovich.

ING: Podwyżka prawie pewna

moneta na wadzeJonas Goltermann, ekonomista ds. rynków rozwiniętych w ING, wskazuje, że BoC podejmie decyzję w sprawie stóp 24 października i biorąc pod uwagę, że jest to ostatnia szansa (w 2018 r.) na podjęcie decyzji wraz z publikacją kwartalnych raportów, rynki wyceniły na 90% szansę na podwyżkę w tym miesiącu. W raporcie napisano:

– Inflacja bazowa pozostaje kluczowa dla dalszych decyzji monetarnych BoC, a informacje z niej płynące pozostają dobre dla kanadyjskiej gospodarki. To w połączeniu z usunięciem zagrożenia taryfowego z tyłu USMCA, stawia BoC na drodze do dwóch kolejnych podwyżek stóp w I kw. 2019 i 3 kw. 2019 roku.

TDS: BoC prawdopodobnie podniesie stopy o 25 pb. w przyszłym tygodniu

Analitycy TD Securities spodziewają się, że Bank Kanady podniesie stopy o 25 pb w przyszłym tygodniu, co jest zgodne z rynkowym konsensusem i zaznaczają, że jest to już wycenione przez rynki.

– Ostatnia aktywność gospodarcza zaskoczyła na plus w odniesieniu do ostatniej prognozy BoC w lipcu, a ryzyko pogorszenia relacji handlowych z USA zmniejszyło się wraz z umową USMCA, więc komunikat banku centralnego powinien brzmieć dość optymistycznie. Co ważne, wydźwięk konferencji powinien być podobny do lipcowego, podkreślając stopniową i ścisłą ścieżkę podwyższania stóp w przyszłym roku – oceniają analitycy TDS.

– Oczekujemy, że Bank zrewiduje swoją prognozę wzrostu PKB na 2018 i  powyższy ją o 0.2 p.proc., ale nie spodziewamy się istotnych zmian prognoz na lata 2019 i 2020, ponieważ bardziej rygorystyczne warunki finansowe powinny zrównoważyć wzrost wynikający z ułatwień handlowych z USA. Uważamy, iż BoC zdecyduje się na trzy podwyżki w 2019 r. – dodali.

– Uważamy, że zmienność na parze USD/CAD powinna spadać, a co za tym idzie uważamy, że utrzyma ona zakres cenowy 1.28 – 1.32 w nadchodzących miesiącach – podsumowano w raporcie.

Zobacz również: Ważne poziomy na EUR/USD – UOB i Commerzbank

Zbliża się decyzja BoC. Co dalej z dolarem kanadyjskim? – oceniają duże banki

 Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

Scotiabank: USD/CAD utrzymuje neutralną strukturę w krótkim okresie czasu

Specjaliści ds. strategii walutowych w Scotiabank twierdzą, że para walutowa USD/CAD posiada silne wsparcie na poziomie 1.2900 przy jednoczesnym trendzie bocznym. W raporcie napisano:

– Oczekiwania co do stóp procentowych utrzymują się na stałym poziomie, a OIS w pełni wycenia jedną podwyżkę o 25 punktów bazowych w przyszłym tygodniu, a drugą do marca przyszłego roku. Wyższe stopy procentowe będą wywierać presję na CADa.

– Sygnały Momentum są neutralne, a wskaźniki siły trendu są na 18-miesięcznych minimach. Wygląda na to, że poziom wsparcia 1.2920 utrzyma się przez dłuższą chwilę. Z drugiej strony zauważamy krótkoterminowy opór pomiędzy 1.3000, a 1.3040 – podsumowali analitycy.

Zobacz również: USD/JPY: Danske Bank wskazuje zakres konsolidacji

Zbliża się decyzja BoC. Co dalej z dolarem kanadyjskim? – oceniają duże bankiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here