Naga MarketsJako współtwórca portalu tylkopriceaction.pl, będę miał przyjemność publikować dla Państwa swoje analizy również na łamach Comparic.pl. W ramach przywitania przedstawiam techniczne podejście do polskiego indeksu giełdowego WIG20.


Stan rynku po zamknięciu sesji 15 lutego 2017.

Szerokie spojrzenie na  wykres miesięczny informuje o kilku istotnych faktach:

  1. Początkiem aktualnej silnej  fali zwyżkowej była obrona (6 miesięcy zmagań!) horyzontalnego poziomu w okolicach 1700.
  2. Impuls wzrostowy wyraźnie przyśpieszył po wyłamaniu oporu w okolicach „okrągłego” poziomu 2000.
  3. Cena zbliża się do kolejnej istotnej strefy oporu, który na wykresie miesięcznym należy umiejscawiać w okolicach 2260.
  4. Na tym interwale brak sygnałów korekty.

„Bliższe” spojrzenie na interwał miesięczny  umożliwia  przedstawienie prostych wariantów przyszłego zachowania ceny  (antycypacja średnioterminowa = kilkumiesięczna):

  1. W przypadku słabości popytu w rejonie oporu (pin bar, objęcie bessy, itp.) liczę się z możliwością  korekty z potencjalnym zasięgiem w okolice 2000,
  2. Wyłamanie granicy 2260 otworzy drogę w kierunku 2540/2640.
  3. Siła aktualnego impulsu wzrostowego, a także siła oporu w okolicach 2260 podpowiada, iż  w krótkim terminie prawdopodobnym wariantem wydaje się konsolidacja, której hipotetyczne ramy łatwiej zdiagnozujemy na niższych interwałach.

Interwał tygodniowy daje nieco inny (dokładniejszy?) obraz rynku. Dynamika ruchu wzrostowego po wybiciu poziomu 2000  (najbliższe wsparcie) jest potwierdzona, natomiast wykres informuje, że cena już w tym momencie rozpoczyna starcie o szeroką strefę oporu 2175-2260.

Nie pozostaje nic innego, jak przyjąć, iż wynik sporu o strefę będzie istotnym prognostykiem zachowania ceny w średnim terminie. W przypadku sygnału słabości w aktualnie testowanym rejonie  (2175),  opcją główną wydaje się częściowa korekta ruchu, natomiast stabilne pokonanie bariery  2175 otworzy drogę do ataku na 2260.

Analizę kończymy spojrzeniem na wykres dzienny, gdzie dolna granica  strefy  oporu przedstawia się nieznacznie inaczej (różnica kilkunastu punktów). Nie zmienia to jednak ogólnej diagnostyki rynku, którą można podsumować w następujący sposób: silny impuls wzrostowy  dotarł w okolice dolnego ograniczenia istotnej strefy oporu  2165-2175 (wykres dzienny i tygodniowy). Utrzymanie/pokonanie tej bariery otworzy drogę w kierunku testu  2260 (zgodność na wszystkich analizowanych interwałach).  Sygnał słabości w strefie oporu  otworzy drogę  w kierunku poziomu 2000.

Śledź wszystkie analizy Zbigniewa Wieczorka pod autorskim tagiem: Tylko Price Action.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here