Naga MarketsKolaż flag Stanów Zjednoczonych oraz KanadyŚrodowe popołudnie przebiega niezwykle emocjonująco. Pomijając już poranne dane dot. PKB Niemiec, Polski i strefy euro oraz najnowsze wyniki inflacji konsumenckiej z Polski, po południu poznaliśmy już decyzje monetarną Rady Polityki Pieniężnej a o godz. 14:30 opublikowane zostały najnowsze dane dot. sprzedaży detalicznej w USA i inflacji CPI w Kanadzie. Jak na te publikacje reagował kurs dolara amerykańskiego i kanadyjskiego?


Retail sales poniżej oczekiwań

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez amerykański Census Bureau, wartość bazowej sprzedaży detalicznej m/m wzrosła w kwietniu br. zaledwie o 0,1%, co okazało wynikiem gorszym nie tylko od ubiegło-miesięcznego (1,3%), lecz także od i tak już pesymistycznych prognoz zakładających wzrost o 0,7%. Jeszcze gorzej prezentuje się natomiast pełny wskaźnik sprzedaży detalicznej, który pomimo prognoz zakładających wzrost o 0,4%, ostatecznie zmalał o 0,2%. Przypomnijmy, że przed miesiącem odnotowano wzrost aż o 1,7%.

Wyniki sprzedaży detalicznej w USA

Kanadyjska inflacja CPI poniżej oczekiwań

Jak wspomniano już we wstępie, równocześnie z danymi z USA opublikowano także najnowsze wyniki inflacji konsumenckiej (CPI) z Kanady. Z raportu Statistics Canada wynika, że indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w kwietniu br.r. w stosunku do marca br. o 0,4% a w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 12,0%, co okazało się wynikiem zgodnym z rynkowymi oczekiwaniami. Warto jednak przypomnieć, że przed miesiącem inflacja plasowała się na poziomie 0,7% m/m.

Negatywny wydźwięk tej publikacji wspierają także wyniki inflacji bazowej. Ze względu na dużą zmienność cen żywności oraz dużą zmienność cen energii podaje się również tzw. konsumencką inflację bazową (Core CPI), która z koszyka dóbr i usług wyklucza warzywa, owoce, benzynę, olej opałowy, gaz ziemny, odsetki od kredytów hipotecznych, transport międzymiastowy i wyroby tytoniowe. W tym przypadku ceny w ujęciu miesięcznym pozostały zasadniczo niezmienione a w ujęciu rocznym wzrosły zaledwie o 1,5%. Analitycy spodziewali się natomiast wzrostu o 1,8%.

Inflacja CPI z KanadyKurs dolara wykazuje mniejsze rozczarowanie

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że pomimo, iż zarówno dane z USA, jak i dane z Kanady wypadły poniżej oczekiwań, to jednak te z USA okazały się nieco mniejszym rozczarowaniem, w wyniku czego kurs dolara amerykańskiego zyskuje w stosunku do dolara kanadyjskiego.

Strach i chciwość – jak poskromić emocje – zapisz się na webinar

Kurs dolara amerykańskiego umacnia sie wobec dolara kanadyjskiego
USDCAD M5

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułStopy procentowe w Polsce bez zmian. Złoty traci do euro, EUR/PLN pod 4,315 zł
Następny artykułStatystyka – Święty Graal tradingu? Bogusz Kasowski [Makrologia]
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here