Naga MarketsPrzez ostatnie kilka tygodni metale szlachetne znalazły się pod presją sprzedających. Przyczyn jest kilka, niektórzy dopatrują się odpływu kapitału z metali szlachetnych (a szczególnie od złota) w stronę Bitcoina. Niemniej jednak głównym powodem jest względny spokój na rynku reprezentowany indeksem strachu (VIX), który w ostatnim czasie spadł na rekordowe minima. Oprócz tego wyprzedaż metali jest wspierana przez silniejszego dolara amerykańskiego oraz brak jakiegokolwiek niebezpieczeństwa na rynku (chociaż w ostatnim czasie i tak wszystko jest ignorowane – mamy hossę).

Złoto – rentowność obligacji USA

Kluczem do znalezienia końca ewentualnej wyprzedaży na rynku złota jest rentowność obligacji USA. Rosnąca rentowność długu zachęca inwestorów do przenoszenia oszczędności w obligacje, dają lepszy hedge inflacyjny. W drugim przypadku, gdy rentowność obligacji spada, inwestorzy poszukując ochrony przed negatywnymi stopami procentowymi zwracają się w stronę kruszcu. Poniżej została przedstawiona korelacja pomiędzy rentownością obligacji USA (linia żółta, zmienna została odwrócona do lepszego zobrazowania korelacji) a notowaniami złota (zmienna biała).

gold rentownosc

Źródło: Bloomberg

Rentowność obligacji USA rosła od października do listopada, natomiast złoto zaliczyło przecenę tylko w trakcie jednego miesiąca. Zatem ostatnia wyprzedaż może zostać powiązana z poprzednim wzrostem rentowności obligacji. Dalszy wzrost oprocentowania długu powinien sprzyjać wyprzedaży złota i odwrotnie. W związku z tym warto przyjrzeć się cenie obligacji USA (spadek ceny = wzrost rentowności ; wzrost ceny = spadek rentowności).

notowania obligacji

Źródło: Admiral Markets

Od czterech miesięcy cena obligacji znajduje się pod presją sprzedających, aczkolwiek w pobliżu widać mocne wsparcie na poziomie 122USD. Prawdziwa wyprzedaż złota mogłaby zacząć się dopiero po przebiciu tego poziomu, ale na chwile obecną jest to bardzo mało prawdopodobne. Przyszły koniec wyprzedaży zwiastuje także oscylator stochastyczny, który wskazuje na wyprzedanie rynku.

Handluj profesjonalnie

Gold i fundusze ETF

Fundusze ETF przechowują fizyczne złoto. Dlatego warto czasem zobaczyć, czy inwestorzy lokują kapitał w fizyczny metal. Poniżej przedstawiono notowania złota na tle ilości uncji przechowywanych przez fundusze ETF (zmienna żółta).

etf i gold

Źródło: Bloomberg

Wyprzedaż złota nie wystraszyła inwestorów długoterminowych, co daje większe prawdopodobieństwo zakończenia spadków. Oprócz powyższych informacji warto śledzić notowania indeksu dolara amerykańskiego (USDX), ponieważ jego dalsze umocnienie przełoży się na dalszą wyprzedaż złota.

Gold – analiza techniczna

notowania zlota

Źródło: Admiral Markets

Po nieudanym wybiciu 1300 USD sprzedający przejęli kontrolę nad notowaniami złota. Wszystko wskazuje na to, że kurs zamierza przetestować strefę wsparcia 1203-1217. Następnie strona podażowa może próbować zejść nawet do 1100 dolarów za uncję ,ale jest to mało prawdopodobne. Najpierw cena obligacji musiałaby być wyprzedana poniżej poziomu 122 USD.

W związku z tym bazowym scenariuszem pozostanie obrona wsparcia, co również sugerowane jest przez oscylator stochastyczny. Po udanej obronie wsparcia notowania kruszcu mogą zacząć zmierzać w okolicę 1300 USD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here