Naga MarketsZgodnie z marcową edycją raportu dotyczącego zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych autorstwa ADP, kreacja liczby nowych etatów sektora prywatnego spowolniła do poziomu 129 tysięcy, co jest najgorszym wynikiem od listopada ubiegłego roku. Dla wielu inwestorów środowy odczyt jest prognostykiem przed piątkową publikacją podobnego raportu autorstwa Biura Statystyki Pracy wraz ze wskaźnikiem NFP (zatrudnienia pozarolniczego), pilnie śledzonego przez ekonomistów oraz traderów.


„Małe NFP” najniżej od listopada 2018 r., kurs dolara delikatnie traci

„Rynek pracy wyraźnie się osłabia, co widać po spadkach zatrudnienia w głównych sektorach gospodarki. Przedsiębiorcy coraz ostrożniej podejmują decyzje związane z przyjęciem nowych pracowników. Jeżeli spadki będą kontynuowane, może to przełożyć się na wzrost stopy bezrobocia” – komentował wyniki Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s.

zatrudnienie ADP w marcu
Wyniki zatrudnienia według ADP w ujęciu historycznym. Źródło: ADP

Raport publikowany przez ADP często określany jest mianem „małego NFP”. Pojawia się bowiem zazwyczaj na dwa dni przed publikacją raportu autorstwa Biura Statystyki Pracy, który jest o wiele ważniejszy dla ekonomistów oraz inwestorów. W skład raportu wchodzi wskaźnik NFP, który silnie koreluje z wynikami ADP. Gdy więc zatrudnienie według ADP spada, można spodziewać się podobnych rezultatów w przypadku NFP:

NFP vs ADP
Korelacja pomiędzy ADP i NFP. Źródło: ADP

Należy jednak pamiętać, że podawane co miesiąc odczyty są silnie zmienne i wpływ na nie mogą mieć czynniki sezonowe. Dlatego wspomniana korelacja ma znaczenie głównie w średnim terminie i w wyznaczaniu długoterminowych trendów.

O mniejszym znaczeniu raportu ADP świadczy również reakcja rynków walutowych. Spadek do 129 tysięcy etatów – najniższej wartości od listopada 2018 – z poziomu 197 tysięcy (prognozowano 175 tysięcy) spowodował jedynie marginalną reakcję kursu funta. EUR/USD testował chwilowo poziom 1,1250.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here