Naga MarketsZatrudnienie w Polsce spada o 3,3 proc. Miesięczne wynagrodzenie wzrastaUtrzymują się niekorzystne tendencje w zakresie zatrudnienia w firmach, choć czerwcowe dane są nieco mniej pesymistyczne niż się spodziewano. Jednocześnie zanotowano wyraźnie wyższą niż w poprzednich miesiącach dynamikę średniej płacy.

Kontynuacja negatywnych tendencji na rynku pracy

Po fatalnych danych z kwietnia i maja, czerwiec przynosi kontynuację negatywnych tendencji w kwestii zatrudnienia. Wyniosło ono w sektorze przedsiębiorstw 6185,8 tys. osób, co oznacza spadek w porównaniu do czerwca ubiegłego roku o 3,3 proc. W liczbach bezwzględnych oznacza to o 208,2 tys. etatów mniej niż rok wcześniej. To dane nieco lepsze niż się spodziewano, bowiem analitycy szacowali, że spadek liczby zatrudnionych może sięgnąć 3,9 proc.

Niewielkim optymizmem może napawać także fakt, że w czerwcu liczba zatrudnionych była o 11,9 tys. wyższa niż w maju, choć trudno na tej podstawie wyciągać dalej idące wnioski w perspektywie najbliższych miesięcy. Niemniej jednak wydaje się, że najbardziej dynamiczna fala zwolnień już jest za nami. W maju w porównaniu do kwietnia pracę straciło ponad 85 tys. osób, zaś w kwietniu aż 153 tys.

O 3,6 proc., do 5286 zł wzrosło z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto. Ten znaczący postęp, w porównaniu do rozczarowującego wzrostu o 1,9 proc. w kwietniu i 1,2 proc. w maju, to częściowo efekt wypłat okresowych premii i nagród, ale też w większym stopniu przywracania wysokości płac do poziomu sprzed największego nasilenia pandemii. Wzrost wynagrodzenia bez uwzględnienia nagród i premii wyniósł bowiem 3,5 proc. To dość optymistyczne zjawisko, ale także na razie trudno ocenić, czy będzie miało trwały charakter.

Należy pamiętać o utrzymującej się wciąż na wysokim poziomie inflacji, pomniejszającej realny wzrost wynagrodzeń, co szczególnie odczuwają mniej zamożne gospodarstwa domowe, w których duży udział stanowią wydatki na żywność, która wciąż mocno drożeje. Mając na względzie sięgającą w czerwcu 3,3 proc. inflację, realnie średnie wynagrodzenie zwiększyło się o zaledwie 0,3 proc., czyli niemal niezauważalnie. Dodatkowo należy podkreślić, że dane te dotyczą jedynie firm zatrudniających co najmniej 10 pracowników.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here