Naga MarketsZatrudnienie w Polsce spada o 3,3 proc. Miesięczne wynagrodzenie wzrastaUtrzymują się niekorzystne tendencje w zakresie zatrudnienia w firmach, choć czerwcowe dane są nieco mniej pesymistyczne niż się spodziewano. Jednocześnie zanotowano wyraźnie wyższą niż w poprzednich miesiącach dynamikę średniej płacy.

Kontynuacja negatywnych tendencji na rynku pracy

Po fatalnych danych z kwietnia i maja, czerwiec przynosi kontynuację negatywnych tendencji w kwestii zatrudnienia. Wyniosło ono w sektorze przedsiębiorstw 6185,8 tys. osób, co oznacza spadek w porównaniu do czerwca ubiegłego roku o 3,3 proc. W liczbach bezwzględnych oznacza to o 208,2 tys. etatów mniej niż rok wcześniej. To dane nieco lepsze niż się spodziewano, bowiem analitycy szacowali, że spadek liczby zatrudnionych może sięgnąć 3,9 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niewielkim optymizmem może napawać także fakt, że w czerwcu liczba zatrudnionych była o 11,9 tys. wyższa niż w maju, choć trudno na tej podstawie wyciągać dalej idące wnioski w perspektywie najbliższych miesięcy. Niemniej jednak wydaje się, że najbardziej dynamiczna fala zwolnień już jest za nami. W maju w porównaniu do kwietnia pracę straciło ponad 85 tys. osób, zaś w kwietniu aż 153 tys.

O 3,6 proc., do 5286 zł wzrosło z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto. Ten znaczący postęp, w porównaniu do rozczarowującego wzrostu o 1,9 proc. w kwietniu i 1,2 proc. w maju, to częściowo efekt wypłat okresowych premii i nagród, ale też w większym stopniu przywracania wysokości płac do poziomu sprzed największego nasilenia pandemii. Wzrost wynagrodzenia bez uwzględnienia nagród i premii wyniósł bowiem 3,5 proc. To dość optymistyczne zjawisko, ale także na razie trudno ocenić, czy będzie miało trwały charakter.

Należy pamiętać o utrzymującej się wciąż na wysokim poziomie inflacji, pomniejszającej realny wzrost wynagrodzeń, co szczególnie odczuwają mniej zamożne gospodarstwa domowe, w których duży udział stanowią wydatki na żywność, która wciąż mocno drożeje. Mając na względzie sięgającą w czerwcu 3,3 proc. inflację, realnie średnie wynagrodzenie zwiększyło się o zaledwie 0,3 proc., czyli niemal niezauważalnie. Dodatkowo należy podkreślić, że dane te dotyczą jedynie firm zatrudniających co najmniej 10 pracowników.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here