Naga MarketsNiespełna dwa tygodnie temu, w artykule z dnia 10 grudnia br. przedstawiliśmy nagranie audio ukazujące w jaki sposób telefoniczny konsultant nakłania do inwestycji w debiuty akcyjne oferowane przez brokera Vortex Assets. Wskazaliśmy wówczas na bezpodstawne powoływanie się sprzedawcy na współpracę z Alior Bankiem, a tymczasem  sami przedstawiciele banku zaprzeczyli jakoby taka współpraca miała miejsce.


Krótko po opublikowaniu tego materiału zgłosiła się do nas osoba poszkodowana przez firmę Vortex Assets, która ulegając sugestiom telefonicznego konsultanta zainteresowała się inwestycją na rynku lewarowanym z tym skutkiem, że cała wpłacona i zainwestowana kwota w przeciągu jednego dnia została stracona.

07-2

Za pośrednictwem osoby poszkodowanej, która się do nas zgłosiła udało się jednak ustalić, że ostatecznie  firma Vortex Assetes nie współpracuje z Alior Bankiem a z CESKA SPORITELNA A.S. zarejestrowanym w Czechach.

 

Z relacji, jaką otrzymaliśmy wynika, że sposób przedstawienia potencjalnej stopy zwrotu z inwestycji wyglądał niemalże identycznie jak w przypadku przedstawionego wcześniej nagrania.

Nad całą procedurą mającą na celu założenie rachunku i inwestycje pieczę sprawują trzy osoby:

Pierwszą z nich jest mężczyzna, który rzekomo prowadzi działania marketingowe i odpowiedzialny jest za instruktarz jak dokonać przelewu pieniędzy. Z zeznań naszego świadka wynika, że osoba ta miała informować go o dwutygodniowym okresie inwestycyjnym po którym można zdecydować się na dalszą współpracę bądź jej zerwanie i wycofanie wszystkich środków.

Drugą osobą (w przypadku naszego poszkodowanego) była kobieta, która kontaktując się następnego dnia przedstawiła się jako koordynator i żądała skanu dowodu osobistego. W dalszym ciągu należy pamiętać jednak, że pomimo iż pieniądze trafiły już na konto brokera, nikt z nikim nie podpisał jeszcze żadnej umowy. Osoba ta poinformowała również, że wkrótce z naszym rozmówcą skontaktuje się z kolejna, już trzecia osoba, która będzie opiekunem rachunku i przeprowadzi z klientem szkolenie.

Osoba ta powołując się na “rekomendacje banków” (bez sprecyzowania co to za rekomendacje i jakie banki, na jakiej podstawie je wystawiły) zasugerowała aby klient zainwestował w konkretny instrument finansowy. W przypadku naszego poszkodowanego było to otwarcie pozycji krótkiej (sprzedaży) na parze walutowej Euro do Dolara amerykańskiego (EUR/USD).

Następnego ranka z poszkodowanym ponownie skontaktowała się osoba podająca się za opiekuna rachunku. Poinformowała ona naszego rozmówcę o ryzyku utraty całości środków z inwestycji i zaleciła wpłatę kolejnych 30 tys. złotych w celu ochrony dotychczasowego depozytu.

Ponieważ osoba, której przypadek opisujemy nie zgodziła się na kolejną wpłatę, w ciągu zaledwie jednego dnia straciła wszystkie środki. Każda kolejna rozmowa telefoniczna z przedstawicielami brokera kończyła się krzykami i zastrzeżeniami, że “nikt nikomu nic nie rekomendował” i to “pan jako klient sam podejmował decyzje na swojej platformie handlowej”.

Zastraszanie tradera ?

15666380_680097592158330_1246149720_nW poniedziałek, 19 grudnia br. na jaw wyszły kolejne niemiłe fakty. Osoba, która nagrała opublikowaną później przez grupę Trading Jam Session rozmowę z przedstawicielem powołującym się na firmę Vortex Assets dostała wiadomość SMS, w której została poinformowana, że jeśli nagranie nie zniknie z sieci w ciągu godziny, firma zgłosi sprawę do “odpowiednich organów”. Czy zatem firma ma coś do ukrycia? Czy aby na pewno sposób jej funkcjonowania i pozyskiwania klientów jest klarowny i przejrzysty?

Nagranie audio w dalszym ciągu dostępne jest na portalu YouTube i do tej pory obejrzało je już blisko 5 tys. osób. Poprosiliśmy zatem o przedstawienie oficjalnego stanowiska Zarząd Fundacji Trading Jam, która zajmuje się walką z nieuczciwymi praktykami brokerów i odpowiedzialna jest za upublicznienie opisywanego nagrania

Jak poinformował nas Jakub Mościcki, Wiceprezes Zarządu Fundacji Trading Jam:

“W naszej ocenie, zachowanie przedstawiciela firmy Vortex Assets jest karygodne. Instytucje finansowe, stanowiące krwiobieg gospodarki, powinny charakteryzować się, przede wszystkim, wysokim poziomem etyki działania. Zastraszanie osób, które nagłaśniają przypadki nieetycznych działań wymaga szczególnego napiętnowania. Każda osoba, która ujawni nieprawidłowości w funkcjonowaniu instytucji finansowych może liczyć na nasze wsparcie, w tym także wsparcie od strony prawnej.”

Mimo, że nagrany sprzedawca oferuje usługi firmy Vortex Assets klientom z Polski, ta nie jest regulowana przez naszą rodzimą Komisję Nadzoru Finansowego. Z tego tytułu KNF uchyla się od obowiązku jakiejkolwiek interwencji w tej sprawie, a w odpowiedzi na zgłoszenie dotyczące upublicznionej rozmowy telefonicznej konsultanta powołującego się na Vortex Assets wysłane przez jednego z członków grupy Trading Jam Session możemy przeczytać jedynie, iż:

“Zgodnie z treścią art. 5 ustawy z dnia 5 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym (Dz. U. z 2016 r., poz. 1289 z późn. zm.) Komisja Nadzoru Finansowego (dalej: „KNF”) jest organem administracyjnym sprawującym nadzór nad rynkiem kapitałowym. KNF prowadzi nadzór nad podmiotami, które działają na podstawie stosownego zezwolenia KNF wymaganego dla swojej działalności lub posiadają zezwolenie odpowiedniego organu nadzoru w państwie, w którym mają swoją siedzibę i ich działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej została notyfikowana.

Niezależnie od powyższego, Urząd KNF pragnie podziękować za przekazane informacje jak również informuje, iż dokonuje analizy wszystkich otrzymywanych sygnałów dotyczących funkcjonowania rynku finansowego w takim zakresie w jakim związane jest to z celami nadzoru i kompetencjami KNF.”

Uprzejmie informujemy, że ponieważ stajemy po stronie zastraszanego tradera, na bieżąco będziemy śledzić rozwój tej sytuacji i informować o jej przebiegu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułPopołudniowy przegląd rynkowy – Uwaga na piątkowy brak płynności
Następny artykułO wykresach ani słowa… EUR/USD, AUD/NZD, EUR/AUD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

2 KOMENTARZE

  1. Wskazane osoby są po prostu naciągaczami. Spółka zarejestrowana w Czechach, powoływanie się na nieistniejące umowy z Alior Bankiem. Trzeba być łatwowierny, aby tak się dać oszukać. To że ludzie są naiwni nie oznacza, że tak wygląda cała branża. Z pewnością gdyby tak to wyglądało już dawno nikt by nie grał, a przecież ludzie inwestują i zarabiają. Takie nadmuchiwanie spraw oszustów służy tylko tym, którzy na tym zarabiają, tj. prawnikom i dziennikarzom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here