Naga Markets3M w tradingu to: Mind (Umysł), Money (Pieniądze) i Method (Metoda), może już o tym słyszałeś, a może nie. Tak czy inaczej, z dzisiejszej lekcji dowiesz się co oznaczają poszczególne składowe i dlaczego są niezbędne w skutecznym tradingu.

Uwaga: koncepcja 3M nie jest moim pomysłem, a pochodzi z książki Alexandra Eldera pt. “Zapraszam do gabinetu inwestora giełdowego”. Zamierzam pokazać Ci jak ja wykorzystałem tę koncepcję i w jaki sposób odnosi się do mojego własnego podejścia do tradingu.

Każde “M” jest równie ważne i możesz myśleć o nich jako o trzech filarach tradingu oraz kręgosłupie Twojego planu spekulacji / inwestowania. Bez któregokolwiek z nich, twój fundament nie wytrzyma i nie odniesiesz sukcesu. By zarabiać pieniądze jako trader potrzebujesz, by wszystkie trzy elementy działały razem…

Mind (Umysł)

Ten element zasadniczo oznacza rozwijanie psychologicznych “zasad”, które pozwolą zachować Ci spokój pośród szumu i ciągłych pokus rynku. Wszystko tak naprawdę zaczyna się (lub kończy) w Twojej głowie.

Nie możesz zarabiać przez  okres kolejnych miesięcy jeśli nie masz odpowiedniego nastawienia umysłu. Osiągnięcie takie stanu umysłu wymaga wymaga podjęcia odpowiednich kroków, które opisywałem szerzej we wcześniejszych artykułach. Jednakże jeśli miałbym wybrać jeden nadrzędny temat, który musisz zrozumieć w odniesieniu do tradingowego sposobu myślenia, to byłaby nim samokontrola.

Poznaj również inny tajemny składnik, który jest niezbędny do osiągnięcia sukcesu na rynku >>

Większość rzeczy w tradingu można sprowadzić do Twojej zdolności kontrolowania siebie lub też jej braku w obliczu bliskości ciągłej pokusy do handlu, ponieważ takie działanie w ten sposób przez większość czasu oznaczało będzie szkodzenie samemu sobie.

Spekulowanie na rynkach dla tradera jest oczywiście zajęciem bardzo ryzykownym, także do Ciebie należy zadanie, by panować nad sobą, a zdolność ta zaczyna się od umysłowego zrozumienia tego co robisz, co jest możliwe, a co ryzykujesz.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Moja sugestia jest taka byś myślał częściej o tym, iż bardzo łatwo jest stracić pieniądze, a nie skupiał się na możliwości  trafienia dużego zysku w danej transakcji. Chodzi o przyjęcie i zrozumienie ryzyka, a następnie zachowywanie się zgodnie z tą akceptacją. Oznacza to w zasadzie, że nie powinieneś handlować zbyt dużo, ponieważ okazje handlowe o wysokim prawdopodobieństwie wcale nie zdarzają się tak często jak wielu traderów zwykło myśleć (lub też w ten sposób trade’ować).

Money (Pieniądze)

Część 3M nazwana Money (pieniądze) odnosi się oczywiście do zarządzania pieniędzmi. Obejmuje ona zarówno ryzyko jak i zysk, a więc to jak zarządzasz ryzykiem i swoimi zyskami?

Działania związane z zarządzaniem pieniędzmi są silnie zależne od prawidłowego myślenia jak również zrozumienia co tak właściwie oznacza zarządzanie pieniędzmi. Poniżej przedstawiono w skrócie najważniejsze zagadnienia:

  • Zawsze myśl najpierw o ryzyku, a potem o zysku.
  • Znaj swoją kwotę ryzyka na transakcje i nigdy jej nie przekraczaj. Powinna być to kwota wyrażona w dolarach (lub złotówkach), którą jesteś w stanie stracić w transakcji zarówno pod względem psychicznym jak i finansowym.
  • Zrozum jak prawidłowo rozmieszczać swoje zlecenia stop loss oraz jak dobierać wielkość pozycji.
  • Miej jasne zrozumienie tego jak umieścić zlecenie realizacji zysków oraz ogólnej strategii wyjścia z transakcji.
  • Zrozum jak szacować stosunek ryzyka do zysku w transakcji, co oznacza również, że czasami transakcja nie będzie warta rozegrania jeśli współczynnik R:R nie ma sensu.

Zarządzanie pieniędzmi można sobie wyobrazić jako “klej” spajający elementy 3M, ponieważ tak naprawdę utrzymuje je wszystkie razem. Jeśli nie masz prawidłowego sposobu zarządzania pieniędzmi, Twój stan umysłu szybko zejdzie na złe tory. Podobnie, Twoje metoda również będzie bez znaczenia, kiedy nie będziesz prawidłowo zarządzał swoimi pieniędzmi. Tak więc jeśli chcesz, by wszystko stało się dla Ciebie o wiele łatwiejsze, skup się na zarządzaniu pieniędzmi, a zwłaszcza na ryzyku. Zrozum, że ochrona kapitału jest kluczem tego elementu. Ochrona kapitału oznacza, że nie poświęcasz na transakcję zbyt dużych pieniędzy, a także, iż nie korzystasz z nich zbyt często. Tak naprawdę powinieneś wykorzystywać swój kapitał tylko kiedy trafia się bardzo oczywista i wysoce prawdopodobna transakcja, ponieważ wtedy masz więcej kapitału, by przeznaczyć go na lepsze transakcje. Nie czyść nigdy swojego rachunku przez over-trading.

Method (Metoda)

Metoda 3M sprowadza się do tego jak handlujesz na rynku. Jakie jest Twoje podejście lub metoda analizowania cen i podejmowania decyzji kiedy handlować, a kiedy odpuścić. Musisz mieć skuteczną metodę handlu, ale co to jest “skuteczna metoda” i skąd wiedzieć, czy Twoja taka jest, czy też nie?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie efektywności metody jest handel na demo przez kilka miesięcy i zbadanie otrzymanych rezultatów. Jednakże jest tu jedno zastrzeżenie; upewnij się, iż FAKTYCZNIE podążasz za założeniami swojej metody oraz, że nie ulegasz over-tradingowi (spekulacji w momencie gdy nie ma prawidłowego sygnału).

Obecnie istnieje wiele różnych metod i strategii tradingowych. Ostatecznie musisz znaleźć jedną, która jest A) efektywna, B) osobiście sprawia Ci przyjemność i współgra z Twoją osobowością oraz harmonogramem dnia.

Strategię Niala Fullera możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie bez depozytu odbierzesz premię w wysokości 30 USD.

Osobiście jestem wielkim zwolennikiem tradingu price action. Moja metoda to price action i jest to jedyna metoda jaką handluje oraz której uczę moich studentów. Jeśli śledzisz mojego bloga od dłuższego czasu, powinieneś wiedzieć nieco więcej na temat tego jak handluje przy pomocy price action. Napisałem także wiele artykułów o tym, dlaczego stawiam price action ponad inne metody. Jeśli je przegapiłeś, możesz sprawdzić kilka z nich, które wymieniam poniżej:

Najważniejszym źródłem stanowiącym o tym jak handluje jest mój zaawansowany kurs tradingu price action. Z kursu dowiesz się nie tylko na temat metody, ale również tego jak ja zarządzam aspektami związanymi z psychologią i pieniędzmi, które są dla tradera równie ważne. Możesz się również nauczyć się z niego, jak budować swój własny trading plan opierający się o komponenty 3M.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here