Naga MarketsDraghi, bazooka, Comparic.pl
Czy Mario Draghi wyciągnie bazookę luzująca politykę monetarną?

Już w przyszłym tygodniu w czwartek 7 marca poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. głównych stóp procentowych oraz wysłuchamy konferencji prasowej z Mario Draghim na czele. Rynkowy konsensus nie zakłada zmian stóp, jednak istotny będzie wydźwięk samej konferencji. Analitycy z dużych banków prognozują możliwy jej przebieg oraz wskazują dalszy kurs dla pary EUR/USD.


Zobacz również: Indeks dolara na oporach. FED podniesie stopy procentowe? – oceniają duże banki

Niemcy: Niska inflacja lekko zaskakuje EBC – ING

Carsten Brzeski, główny ekonomista ING zauważa, że ​​niemiecka inflacja osiągnęła poziom 1,7% r/r w lutym. Głównymi czynnikami napędzającymi inflację był opóźniony wpływ wyższych cen ropy naftowej, a także wyższe ceny żywności za sprawą suszy z zeszłego lata.

Brzeski wskazuje, że dzisiejsze niemieckie dane o inflacji nie dają żadnych nowych wskazówek dla EBC. Stabilna inflacja zasadnicza i niska inflacja bazowa oznaczają po prostu, że minie trochę czasu zanim stanie się jasne, w którym kierunku zmierza inflacja w całej strefie euro.

Wracając do Niemiec, dzisiejsze dane o inflacji pokazują, że spadek cen ropy na świecie od końca września wciąż nie w pełni dotarł do konsumentów w Niemczech. Podczas gdy światowe ceny ropy wracają do poziomu z lutego 2018 r., ceny oleju opałowego wzrosły w Niemczech o około 15%.

Podczas gdy dzisiejsze dane o inflacji mogą nadal pozostawić EBC nieco zakłopotany, to dobra wiadomość dla niemieckiej gospodarki. Wraz z silnym rynkiem pracy i wysokim zaufaniem konsumentów niska inflacja jest dobrą ochroną przed obecną, wysoką falą niepewności czynników zewnętrznych. – napisano w raporcie.

Analityk uważa, że najnowsza projekcja EBC najprawdopodobniej wskaże rewizję PKB w dół na 2019 r. (1,7% w grudniowych prognozach). Jednak każda rewizja, która nie będzie niższa niż obecny konsensusu na poziomie 1,4% będzie dowodem dobrego wyczucia rzeczywistości przez EBC i nie powinna być powodem do paniki. Wszelkie znaczące korekty w dół prognoz EBC na 2020 r. oraz 2021 r. (1,7% i 1,5% w grudniu) byłyby znacznie bardziej alarmującym sygnałem zwłaszcza, że tym razem wszelkie zmiany w prognozach byłyby głównie spowodowane zmianami w podstawowej ocenie gospodarki, a nie przez korekty założeń technicznych.

W porównaniu z grudniowymi prognozami nie powinno być żadnego nowego impulsu wynikającego z wzrostu cen ropy. Efektywny kurs walutowy i rentowności obligacji są nieco niższe, ale niewystarczająco niskie, aby zwiększyć prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji. To naszym zdaniem oznacza również, że prawie nie wystąpią żadne zmiany w prognozach EBC dotyczących inflacji (1,6%, 1,7% i 1,8% w okresie 2019-2021 w grudniowych prognozach). – napisano w raporcie.

Brzeski zauważa, że w sytuacji zwiększonej niepewności normalną reakcją EBC byłby gołębi wydźwięk i pozostanie w stanie wysokiej gotowości oraz „gadanie”,  a nie działanie. Jednak ostatnie komentarze kilku członków EBC wywołały spekulacje na temat zmian w prognozach dot. stóp procentowych i ogłoszenia nowych, ukierunkowanych operacji refinansujących (TLTRO).

Oczekujemy, że EBC ogłosi w przyszłym tygodniu, że Rada Prezesów zwróciła się do odpowiednich komisji o zbadanie możliwości rozwiązania problemu niedoborów płynności i rentowności banków. Kwietniowe spotkanie będzie wtedy spotkaniem, na którym będzie podjęta prawdziwa decyzja EBC. To jednak nie oznacza, że ​​spotkanie w przyszłym tygodniu będzie nudne. Przebłysk interesującej i prawdopodobnie kontrowersyjnej dyskusji może być ekscytujący. – dodano.

Kurs euro może silnie wzrosnąć – Grupa UOB

euro dolary banknotyZespół analityczny United Overseas Bank sugeruje, że występuje duże prawdopodobieństwo przyszłych wzrostów na parze EUR/USD, ale jest zbyt wcześnie, aby oczekiwać trwałego wzrostu euro w dłuższym terminie.

Podkreślaliśmy silny poziom oporu na 1.1410 i 1.1440. Po kilku dniach spokoju na giełdzie, euro w końcu się ożywiło, kiedy pod koniec tygodnia kurs EUR/USD wyniósł się na 3-tygodniowe maksimum na poziomie 1,1402. – napisano w raporcie.

Eksperci wskazują, że pęd w górę wzrósł i istnieją szanse na dalsze wzrosty. Poziom 1.1440 nadal jest postrzegany jako solidny opór. Akcja cenowa w ciągu najbliższych kilku dni będzie miała kluczowe znaczenie dla ustalenia czy EUR może przekroczyć 1.1440. W ich ocenie ruch w górę jest bardziej prawdopodobny niż w dół.

Patrząc w przyszłość silne przebicie tego poziomu będzie oznaczało, że EUR jest gotowe by poradzić sobie ze szczytem z zeszłego miesiąca na poziomie 1.1515. Oczekujemy, że euro pozostanie w trendzie wzrostowym, dopóki nie nastąpi przebicie kluczowego wsparcia na poziomie 1,1310. – podsumowano

Zobacz również: EUR/USD wzrośnie do 1.15, a USD/CAD do 1.3365 – prognoza dużych banków

Zaskoczony inflacją EBC wznowi TLTRO? EUR/USD w trendzie wzrostowym – oceniają duże bankiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here