Naga MarketsKolaż flag Stanów Zjednoczonych oraz KanadyBez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych piątkowej sesji była zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja Statistics Canada dotycząca danych CPI z Kanady za styczeń 2020 r. Jak się okazało, były one nieznacznie lepsze od prognoz. Dziś poznaliśmy również ważne dane makroekonomiczne dla dolara amerykańskiego. Mowa tu o wskaźniku PPI oraz bazowym PPI. Wskaźnik inflacji producenckiej obrazuje zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów produktów przemysłowych na różnych etapach procesu wytwarzania. Sprawdźmy zatem wyniki, a także zobaczmy jak reaguje na nie para USDCAD.


USA i Kanada pozytywnie zaskakują

Bazowy wskaźnik CPI z Kanady wyniósł w styczniu br. 0,4 procent m/m w porównaniu ze wskazaniem miesiąc wcześniej na poziomie -0,4 proc. Z kolei wskaźnik CPI m/m wyniósł 0,3% i był nieco lepszy zarówno od oczekiwań 0,2% jak i poprzedniego wskazania 0,0%.

www150.statcan.gc.ca

Z kolei amerykański wskaźnik cen producentów PPI tylko lekko zaskoczył rynek w tym miesiącu. Wzrósł w ujęciu m/m do 0,5%, wobec 0,2% w styczniu – poinformowało Bureau of Labour Statistic (BLS). Analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 0,1%.

www.bls.gov/news.release/ppi.nr0.htm

Natomiast wskaźnik inflacji bazowej cen producentów (Core PPI) w odczycie za miesiąc poprzedni jest również lepszy od oczekiwań. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga spodziewali się bazowego wskaźnika PPI na m poziomie  0,1%, przy rzeczywistym wyniku 0,5%.

Jak reaguje USDCAD?

Na publikację danych kurs pary USDCAD nieznacznie zareagował spadkiem, jednak szybko nastąpiło zniwelowanie tego impulsu. Obecnie cena oscyluje w zakresie świecy z 14:31 i dopiero trwałe wybicie w którąś ze stron może wykreować silniejszy ruch. Z jednej strony wzrost powyżej 1,3230 otworzyłby drogę do okrągłego poziomu 1,33. Z kolei spadek poniżej dzisiejszego minimum 1,3215 mógłby oznaczać test poziomu 1,32.

Kurs USDCAD na interwale jednominutowym, tradingviewcom
Kurs USDCAD na interwale jednominutowym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here