Naga MarketsMoje krótkie info jeśli chodzi o zasady zarządzania kapitałem ( MM )

Jest to opis jak do tego należy podejść, jakie czynniki brać pod uwagę.
MM zależy od wielu czynników takich jak :
– ilość wykonywanych pozycji :
Osoba która wykonuje 1-2 w miesiącu może sobie pozwolić na zainwestowanie znacznie większego kapitału na pozycje np. 5%, aniżeli osoba która klepie po 50 pozycji na dzień.
Gdyż jak ktoś robi więcej pozycji w krótkim czasie to bardzo prawdopodobnie jest wyczyszczeniem depozytu z powodu 1-3 kiepskich dni na rynku, czy to spowodowane kiepską predyspozycją w danych dniach tradera, czy w tym okresie rynek chodził zupełnie inaczej niż normalnie. Czyli % na pozycje automatycznie będzie niższy.
– skuteczność systemu ( wypadkowa skuteczności oraz stosunku zysku/strata ( RR ) na pozycję) :
Bardzo ważny czynnik. Jeśli mamy wysoką skuteczność zagrań, to możemy pozwolić sobie na większy % zainwestowanej kwoty. Jeśli współczynnik jest niższy, a RR znacznie na naszą korzyść np. 5:1 ( 1 TP pokrywa 5 SLi ) to % musi być mniejszy, gdyż musimy się liczyć z częstszymi stratami, więc nasz depozyt musi dotrwać do chwili kiedy rynek będzie nam bardziej przychylny.
– skuteczność tradera ( trzymanie się zasad, konsekwencja, cierpliwość ) :
Każdy jak coś robi to popełnia błędy, nie ma ludzi nieomylnych, kwestia tylko jak często się mylimy ( nie z powodu założeń systemu, tylko naszej niekompetencji w tym co robimy )
Jeśli potrafimy trzymać się zasad i być cierpliwym na tym rynku ( bardzo ważne ) to owy procent może być większy , jak nie to musi być niższy, coś za coś.
Ten współczynnik najczęściej jest znacząco zawyżany przez nasze libido i tu musimy być bardzo konsekwencji do swojej oceny, w końcu gramy własnymi pieniędzmi i chcemy zarabiać.
To tego dochodzi chciwość oraz oraz nie przyznanie się do błędnej pozycji przed samym sobą i na silę odrabianie strat.
– Wielkość depozytu :
Często też pomijany aspekt, gdyż inaczej będziemy grac w przypadku jak mamy 1000 USD a inaczej jak mamy 100.000USD
Tu dużo zależy na co się nastawiamy, czy gramy żeby z tego żyć, czy ugrać na szybko trochę kasy, czy nadal się uczymy.
Jeśli gramy 100.000USD to wystarczy nam 5% miesięcznie aby zapłacić rachunki, wysłać żonę na wakacje żeby nie marudziła i móc z tego normalnie żyć. Wiec możemy grać mniejszym ryzykiem ( kojąco działa też na psychikę )
Kiedy mamy 1000 USD to zrobienie 5% nic nam nie da i jeśli chcemy zapłacić rachunki to musimy już znacznie bardziej ryzykować czyli większy %. Kwestia skali.
Granie na maxa, to dobre jest do rozrywki i głównie do poprawy humoru, sam tak robię i wpłacam np. 500 USD i jadę ile wlezie, ale zasady MM pomimo że jest np. 25% na pozycje to też są, jednak znacznie powyżej średniej. Ale to efekt tego jak gramy.
Jak nie jesteśmy w stanie w miarę regularnie zarabiać to tzw % na pozycje powinien być dany trochę na dalszy plan i grac tylko i wyłącznie najmniejsza wartością lota jaką oferuje nasz broker ( np. 0.01 lota ) Dopiero jak będziemy grali zgodnie z założeniami systemu, będziemy konsekwentni w tym co robimy i wyjdziemy z etapu szkolenie to wtedy obowiązkowo wracamy do gry zgodnie z MM.
– Zachowanie rynku w danym okresie
Często się zdarza że rynek dla nas jest nieprzychylny i nam nic nie wychodzi pomimo że gramy zgodnie z zasadami, więc w takich okresach należało by zmniejszyć % ryzyka do momentu powrotu bardziej przychylnego dla nas rynku.
Reasumując nasze MM to wypadkowa tych wszystkich czynników, a nie że “gram na 2% i koniec bo tak ktoś gdzieś napisał ”
To są moje przemyślenia i zarówno sam to stosuje jak i tego szkolę innych.
Oczywiście macie prawo ze mną się nie zgadzać, w każdym razie się tego trzymam i trzymać będę :]
Ps. Jednak zanim zaczniesz stosować zasady zarządzania kapitałem, musisz się nauczyć trzymać zasad, poznać system. Do momentu aż tego nie osiągniesz graj na minimalną wartość lota jaką broker oferuje, dopiero jak zaczniesz systematycznie iść do przodu, wyniki będą w miarę stabilne (z małymi kwotami ) , to wtedy możesz przejść na grę zgodnie z MM. Inaczej jest to tylko strata kapitału i niepotrzebny stres.
Moja rady ? Przez pierwsze kilka miesięcy graj na 0.1 lub 0.01 lota, jak opanujesz system tak że nie będziesz popełniał głupich błędów, będziesz się trzymał zasad gry i będziesz panował nad emocjami, to dopiero wtedy można przejść na grę zgodnie z MM.
Jednak nie od razu na nasz docelowy %, tylko etapami, tak aby do tego się przyzwyczaić.
np. Docelowo ustaliliśmy sobie że nas SL to 1%
Jak zaczynamy grę zgodnie z MM to najpierw graj przez 2 tygodnie na 0.2%, potem kolejne 2 tygodnie na np. 0,4% itd. itp., tak aby przywyknąć, do już znaczących kwot.
U znacznej ilość osób co wykorzystywało tą metodę, przynosiło to pozytywne rezultaty i nie miały dodatkowego stresu związanego z przeskokiem z małych kwot na większe.
Drobna uwaga : czasami zdarza się, że dana osoba gra lepiej od razu na docelowym %, z racji że dopiero w tym monecie „czuje” że to są konkretne pieniądze i potrafi się trzymać zasad. Czy tak będzie w twoim przypadku ? Nie wiem, trzeba sprawdzić. Jednak jak poczujesz ze to dla Ciebie za duże obciążenie psychiczne, to odpuść i przejdź do stopniowego zwiększania % na pozycję. Nic na siłę.
Pytania ? pisać na : michal.zbrog@szkoleniaforex.com
Pozdrawiam
MichałConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here