Jak ustawiać zlecenia stop loss?
Na giełdzie każdy inwestor traci. Jedynym kluczem do sukcesu w tradingu jest, więcej zarabiać niż tracić i jedyne co może mu w tym pomóc to odpowiednie dobieranie poziomów SL do transakcji. Znajomość miejsca, w którym należy ustawić zlecenie SL jest ważna jeszcze przed otwarciem pozycji. Ze względu na możliwość dobrania sobie wielkości otwieranej pozycji pod wielkość SL. Dzięki czemu bez problemu może być spełniony warunek ryzykowania określonej części procentowej swojego kapitału w każdej transakcji. Ogólna teoria mówi o tym, że zlecenie Stop Loss powinno być ustawiane w pewnym logicznym miejscu po przebiciu, którego zanegowany zostanie powód otwarcia pozycji. Im taki poziom będzie bliższy cenie otwarcia pozycji tym lepiej ponieważ ryzykowana kwota będzie ograniczona.
Zlecenie obronne dla transakcji na wybicie. Istnieją dwa miejsca ustawienia zlecenia przy wybiciu z konsolidacji. Sama pozycja otwierana jest zleceniami oczekującymi BUY STOP oraz SELL STOP, a SL należy ustawić albo w połowie wcześniejszej konsolidacji, albo na jej drugim końcu.
Zlecenie obronne dla transakcji zgodnej z trendem. Ten typ trading nazywany jest również SWING TRADINGIEM. Zawieranie pozycji odbywa się w trakcie korekt zgodnie z trendem głównym, a zlecenie SL należy ustawić powyżej szczytu ostatniej korekty (w przypadku trendu spadkowego) lub poniżej ostatniego dołka w przypadku trendu wzrostowego. Następnie zgodnie z rozwijającym się trendem poziom SL należy przesuwać tak jak widać to na poniższym wykresie.
Zlecenie obronne dla transakcji przeciwnej do obowiązującego trendu. Zazwyczaj formacja powinna być wyraźna np. podwójny szczyt lub RGR. W poniższym przykładzie trudno byłoby otworzyć zyskowną pozycję na spadek. Jeżeli jednak by się to powiodło np. ze względu na publikację istotnych danych makro, które zmieniły trend to SL powinien być ustawiony zaraz nad szczytem.
Bardziej wyrafinowane sposoby kontroli strat to:
- ATR (czyli średni ruch waloru w określonym interwale czasu). SL ustawia się jako 2-krotność lub 3-krotność ATR.
- Margin Call (wezwanie brokera do uzupełnienia depozytu). Na konto brokera wpłaca się jedynie kwotę, którą trader jest gotów stracić. Wpłacona kwota powinna stanowić 2-3% całego kapitału. W tym wypadku, koniecznie trzeba upewnić się czy broker nie może naliczyć nam ewentualnego debetu.
To również powinieneś wiedzieć o zleceniach stop loss:
- Najlepszy czas na przestawienie stop lossa na breakeven?
- Sposoby ustawiania Stop Loss oraz Take Profit
- Stawiaj stop loss tak jak robią to profesjonaliści
- Wielkość pozycji a odległość zlecenia stop loss – jak to rozgryźć? Wskaźnik + wideo
- Przewodnik po strategiach ustawiania zlecenia stop loss
- 7 największych problemów ze zleceniami stop loss oraz sposoby ich rozwiązania
- 6 sposobów na najbardziej efektywne umiejscowienie stop lossa – plusy i minusy
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |
To ja korzystam chyba z czegoś na kształt właśnie margin call. Wpłacam sobie po około 3% do każdej transakcji – jak zje, to wrzucam następne 3%. No ale ja mam już niejednokrotnie przetestowane, że mój brok ma ochronę przed zadebetowaniem rachunku.