Naga MarketsJak większość z nas na pewno wie, sam system inwestycyjny, który stosujemy w tradingu, to jeszcze nie wszystko. Oprócz psychologii, drugim aspektem nie mniej ważnym, jest odpowiednie zarządzanie kapitałem inwestycyjnym, o którym w najnowszym odcinku Makrologii opowiada Bogusz Kasowski z Comparic24.tv.


Zarządzanie kapitałem, czyli ile możesz ryzykować w swoich transakcjach?

Ile można ryzykować na jedną transakcję? Tak naprawdę odpowiedź kryje się w strategii, a dokładniej w odpowiedzi na dwa pytania:

  • Ile stratnych transakcji z rzędu może się zdarzyć w danej strategii?
  • Ile wynosi stosunek zysku do ryzyka, czyli jak długo inwestor będzie odrabiać serię strat?

Na pierwsze pytanie odpowiadamy na podstawie backtestów naszej strategii tudzież rozgrywania jej na rachunku demonstracyjnym. Wtedy, jeśli podchodzimy do tego uczciwie, będziemy wiedzieć że na przykład przez ostatnie dwa lata największa seria stratnych pozycji wynosiła 10 transakcji. Dla bezpieczeństwa zwiększmy tę wartość do np. 20 stratnych. I wtedy widzimy, że ryzykując 5% na każdej transakcji mamy szansę na bankructwo, czyli utratę całego kapitału” – komentuje na wizji Bogusz Kasowski.

Zobacz również: Jak stracić każdą sumę pieniędzy?

Podejście do procentowej wysokości strat i zarządzania kapitałem bardzo ciekawie w artykule z 2016 roku przedtawiał Andrzej Haraburda, uzupełniając materiał o poniższą tabelę:

O1

Przy ryzku rzędu 50% wystarczą dwie stratne transakcje z rzędu, aby na koncie inwestycyjnym nie zostały żadne środki. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zdarzenia wynosi 1:4. Kiedy jednak traderzy zmniejszy ryzyko do 5% łącznego kapitału na transakcję, wtedy musiałby otworzyć 20 stratnych pozycji z rzędu. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia wynosi już natomiast… 1:1 000 000. Ostateczne ustalenie wysokości kapitału na pojedynczą transakcję powinno być uzależnione jednak nie tylko od statystyki, ale również od awersji do ryzyka poszczególnego inwestoa:

“Najważniejsza kwestia to ustalenie naszego zarządzania kapitałem w zgodzie z naszą strategią inwestycyjną oraz z naszą psychiką – bo jeśli inwestujemy 10 000 zł i mamy ryzyko 10% to może się jednak okazać, że nasza psychika się bardzo źle czuje ze stratą rzędu 1000 złotych i przez to spada skuteczność naszej strategii” – wyjaśnia redaktor Comparic24.tv.

Zobacz również: Cały dzieł edukacji Comparic.pl poświęcony zarządzaniu kapitałem

Ile wynosi prawdopodobieńśtwo poniesienia straty?

Pierwszym krokiem na drodze do uniknięcia ryzyka poniesienia straty jest obliczenie jego prawdopodobieństwa. Jeżeli okaże się ono zbyt wysokie, trzeba będzie je obniżyć. Generalnie im większą cześć kapitału ryzykowna jest w pojedynczej transakcji, tym większe szanse na to, że konto zostanie wyzerowane. Wzór na wyliczenie ryzyka bankructwa wygląda w ten sposób:

RB

Jeżeli trader dysponuje kapitałem 10 000 PLN, procent transakcji zakończonych sukcesem wynosi 56%, a stratą 44% i w każdej transakcji ryzykował 2 000 PLN (5 jednostek transakcyjnych), to ryzyko bankructwa wynosi 30%. W celu ograniczenia wysokości ponoszonego ryzyka oprócz podejmowania prób zwiększania trafności systemu, warto pamiętać również o poprawie przeciętnego stosunku zysku do ryzyka(R:R) i przede wszystkim o ograniczeniu sum zaangażowanych w jedną transakcję.

“Specjaliści zalecają ryzyko na poziomie 0,5% do 2-3% kapitału na transakcję. Niektórzy nawet mówią o 5% dla najbardziej akceptujących ryzyko osób. Jednak jak wspomniałem, wielkość ryzyka powinna być ściśle związana z naszą strategia inwestycyjną” – konkluduje Kasowski.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here