Naga MarketsbrexitJednym z najgłośniejszych tematów ostatnich miesięcy, którym żyją rynki inwestycyjne jest Brexit. 23 czerwca 2016 roku 51,89% Brytyjczyków opowiedziało się za opuszczeniem przez Wielką Brytanię szeregu państw członkowskich Unii Europejskich. Wydarzenie to znacząco zwiększyło niepewność dot. przyszłości wspólnoty i przyczyniło się do wzrostu niepewności na rynkach skorelowanych z funtem szterlingiem.


Sprzedaj funta i czekaj na postępy w negocjacjach dot. Brexitu

Biorąc pod uwagę już dwukrotne przekładanie “ostatecznego” terminu Brexitu oraz spowodowany tym faktem wzrost niepewności co do przyszłości negocjacji na linii UK – UE i nasilających się napięć handlowych, zarządzający funduszami inwestycyjnymi postanowili zmniejszyć swoją ekspozycję na inwestycje związane z Wielką Brytanią i kursem funta szterlinga.

BlueBay Asset Management LLP zakłada dalszą deprecjację kursu funta, UBS Wealth Management unika brytyjskiego długu publicznego a Nomura International Plc zakończył rekomendację zakupu funta szterlinga.

Theresa May na początku czerwca powróci do Parlamentu z projektem ustawy

Ostatnie starania Theresy May o wyprowadzenie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przed wyborami do europarlamentu spełzły na niczym. Rozmowy z Laburzystami, w który May upatrywała szansę na kompromis zakończyły się fiaskiem, w efekcie czego brytyjska premier nie ma już chyba wątpliwości, że UK weźmie udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nie poddaje się ona jednak w działaniach, by doprowadzić do Brexitu jeszcze przed 31 października 2019 r. Zdaje sobie zapewne sprawę, że w przypadku braku porozumienia do tego czasu, może nie udać jej się już po raz kolejny przedłużyć rozwodu z UE a co za tym idzie, Wielką Brytanię czekałby hard brexit.

Z początkiem czerwca Theresa May zamierza złożyć w Parlamencie projekt ustawy (Withdrawal Agreement Bill), który prawnie unormuje “rozwód” z UE. W ten sposób liczy na opuszczenie wspólnoty jeszcze przed wakacjami. Jej entuzjazmu nie popierają jednak ekonomiści.

– Nie widzę, aby rozmowy między Partią Pracy a Torysami szły w dobrym kierunku (…) To sugeruje większe ryzyko twardego Brexitu w listopadzie – powiedział Mark Dowding, dyrektor ds. inwestycji w BlueBay.

Ponadto, na rynku opcyjnym widać w ostatnim czasie znaczny wzrost pozycji krótkich zakładających osłabienie kursu funta szterlinga. Jakby tego było, zgodnie z najnowszymi danymi Komisji Handlu Kontraktami Terminowymi, fundusze lewarowane ograniczyły wartość pozycji długich netto do najniższego poziomu od marca.

Mark Dowing wskazuje, że w chwili obecnej coraz mniej prawdopodobne wydaje się osiągnięcie jakiegoś konsensusu i ratyfikowanie umowy dot. Brexitu. Jego zdaniem bardziej prawdopodobne wydaje się obecnie opuszczenie Unii Europejskiej bez jakiegokolwiek porozumienia bądź całkowite odwołanie Brexitu.

Kurs funta traci ósmą sesję z rzędu

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs funta osłabia się wobec dolara amerykańskiego już ósmą sesję z rzędu, co jest najgorszym wynikiem od przełomu grudnia i stycznia 2015/2016 r. Pod względem zasięgu, tak dynamiczne spadki obserwowaliśmy natomiast po raz ostatni na przełomie lutego i marca br.

W chwili obecnej rynek testuje lokalne wsparcie. Póki co nie pojawiła się tu jednak żadna reakcja popytowa sygnalizująca jego potencjalne odrzucenie. Trwałe pokonanie tego poziomu mogłoby otworzyć drogę do dalszej deprecjacji nawet w rejon 1.28.

 

Strach i chciwość – jak poskromić emocje – zapisz się na webinar

Kurs funta traci wobec dolara już ósmą sesję z rzędu
GBPUSD Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPre-Market: Środa i oczekiwanie na zapasy ropy naftowej. DAX, Nasdaq i GBP/USD
Następny artykułPszenica i kukurydza w sezonie zasiewów. Co z ropą? Surowcowe.info
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here