Naga MarketsKryzys gospodarczy spowodowany wybuchem pandemii koronawirusa przyczynił się do skokowego wzrostu ryzyka na czym zauważalnie zyskuje m.in. złoto, którego cena znajduje się obecnie na najwyższym poziomie w historii. Mimo, że od pewnego czasu dostrzec możemy stopniowy powrót optymizmu na światowych rynkach akcji, to zdaniem zarządzających funduszami, euforia ta może być przedwczesna.

  • Amerykańska gospodarka zaciągnęła hamulec ręczny
  • Od początku roku, całkowita ekspozycja na akcje spadła wśród zarządzających aktywam o 5,8 punktu procentowego
  • Pandemia wciąż zagraża ożywieniu gospodarczemu

Amerykańska gospodarka skurczyła się o niemal 33 proc.

Z opublikowanego wczoraj raportu wynika, że amerykańska gospodarka skurczyła się w II kwartale 2020 roku aż o -32,9%, co jest największym spadkiem PKB w historii. W obawie o drugą falę pandemii i pogłębienie obecnego kryzysu, zarządzający funduszami zalecają obniżenie wartości akcji w portfelu do najniższego poziomu od czterech lat.

Zarządzający preferują obligacje

Z sondażu Reutersa przeprowadzonego wśród 35 zarządzających aktywami i dyrektorów inwestycyjnych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Japonii wynika, iż już drugi miesiąc z rzędu rekomendują oni większą alokację aktywów w obligacjach niż akcjach.

– Na całym świecie rośnie liczba zachorowań na koronaawirusa, podobnie jak liczba ofiar śmiertelnych, co sprawia, że wszelkie prognozy dotyczące ożywienia gospodarczego stają się zakładem hazardowym. Wydaje się, że rynki akcji działają na zasadzie nadziei, a nie jakiejkolwiek sensownej teorii – powiedział dyrektor inwestycyjny w dużej amerykańskiej firmie zarządzającej funduszami cytowany przez Reuters.

Jego zdaniem obecny wzrost na światowych rynkach akcji odzwierciedla oczekiwania inwestorów co do szybkiego ożywienia gospodarczego. Nie rozumie on jednak skąd miałoby się wziąć to ożywienie.

Przeprowadzony między 15-30 lipca sondaż wykazał zalecane obniżenie alokacji kapitału w akcjach, w globalnym zrównoważonym portfelu modelowym do średnio 43,9% z 44,2% w zeszłym miesiącu, co jest najniższym wynikiem od lipca 2016 roku. Od początku roku, całkowita ekspozycja na akcje spadła o 5,8 punktu procentowego.

W tym samym czasie, zarządzający zasugerowali utrzymanie pakietów obligacji na poziomie 44,3%, co jest najwyższym wskaźnikiem od początku 2010 roku.

Te oczekiwania pokrywają się z oddzielnym sondażem Reutersa przeprowadzonym w czwartek wśród ponad 500 ekonomistów, który wykazał, że globalne ożywienie gospodarcze wygląda coraz bardziej niepewnie w miarę rozwoju pandemii.

– Istnieje prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższego kwartału rynki będą lepiej odzwierciedlać podstawy fundamentalne niż nadzieje. Najwyraźniej jesteśmy teraz w oku cyklonu w odniesieniu do szkód spowodowanych przez COVID-19 – globalna gospodarka jest bardzo słaba, a wskaźniki śmiertelności wciąż rosną, co sporo utrudnia – powiedział Peter Lowman, dyrektor inwestycyjny w Investment Quorum w Londynie dodając, iż prawdziwe odzwierciedlenie szkód wyrządzonych przez COVID-19 stworzy w ciągu najbliższych trzech miesięcy przestrzeń do rozczarowań i okazji, podczas gdy tło gospodarcze będzie nadal wspierane przez politykę banku centralnego i dalsze działania.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTauron przyłączył 34,6 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 235 MW w I poł. 2020
Następny artykułVictoria Dom złożyła do KNF prospekt dot. emisji obligacji o wart. do 200 mln zł
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here