Naga Markets
Zarządzający aktywami kupił Danske po 30% spadku
Autor: Jimmy Baikovicius / Flickr.com

W ostatnim czasie sporo niezbyt dobrych informacji wypłynęło na temat Danske Banku, którego estoński oddział jest podejrzewany o pranie pieniędzy. Po tych doniesieniach ze stanowiska ustąpił CEO Danske A/S, Thomas Borgen. Spadki na akcjach tego banku postanowił natomiast wykorzystać zarządzający aktywami z Norwegii.

Alexander Stensrud pomaga zarządzać aktywami w Skagen Vest, funduszu dysponującym prawiem miliardem dolarów. To właśni on zaczął skupować akcje Danske Bank A/S pod koniec lata, kiedy na jaw wyszły informacje o potencjalnym praniu pieniędzy. Stensrud rozpoczął zakupy kilka miesięcy temu, wtedy ich wartość była o 30% niższa niż miało to miejsce na szczycie z 2017 roku.

Nowe minima

Notowanie Danske Bank A/S osuwają się dynamicznie od połowy marca i obecnie znacznie oddaliły się od 100-dniowej średniej. Tegoroczne maksima wypadają na 254.05, natomiast dziś kurs ustanowił nowy dołek na poziomie 140.15, co daje spadek aż o 44,5%.

Notowania cen akcji Danske Banku z dnia 11.10.2018 r.


Inwestuj w akcje na GPW z prowizją 0,2% min. 2,99 PLN oraz w akcje zagraniczne z prowizją 0,12% min. 4,99 USD/EUR. Sprawdź konto demo oraz konto rzeczywiste w XTB.

Obecne zakupy akcji Danske przez Stensruda miały miejsce po tym jak na koniec zeszłego roku pozbył się wszystkich aktywów tego banku. Obecnie uważa on jednak, że wyprzedaż stanowi interesujący przypadek inwestycyjny.

“Firma zasadniczo różni się od tej, która powstała w wyniku kryzysu finansowego, a także w latach 2007 – 2015, kiedy doszło do poważnych naruszeń. Te operacje, które znamy, są już zamknięte” – mówił Stensrud.

Obawa o wysokie kary

Na razie nie wiadomo do końca jakie będą konsekwencje udziału w praniu pieniędzy przez Danske, jednak szacunku wskazują, iż mogą to być kary powyżej 1 miliarda dolarów, nawet do 7,7 mld USD.

Zobacz również: Danske Bank kopiował transakcje warte 8,5 mld EUR. Akcje na 4-letnich dołkach!

Obecnie Danske Bank został zmuszony przez duńskiego regulatora do dodania blisko 1,5 mld dolarów dodatkowego kapitału. W samej tylko bankowi grozi grzywna w wysokości 630 mln USD.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here