Naga MarketsZarobki na polskich uczelniachOgrom nauki, długie lata spędzone na uczelni, nad książkami, ucząc studentów. Masz to — jesteś doktorem! Co dalej? Na jakie zarobki możesz liczyć? Niewielkie…

Twoje wynagrodzenie zależne jest od rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pensja ustalana jest przez senat uczelni. Na wysokość Twojego wynagrodzenia wpływa wysokość państwowych dotacji w skali roku oraz zarobki szkoły czy też uczelni.Ile zarabia doktor na uczelni?

Doktor może liczyć na wynagrodzenie rzędu 2700 złotych za pełen etat. Stawka godzinowa doktora to około 40 złotych za 45 minut pracy. Oczywiście mowa tutaj o sytuacji, w której faktycznie jesteś w pracy i udzielasz np. wykładu. Przygotowanie się do zajęć czy sprawdzanie prac uczniów jest Twoim obowiązkiem, ale nie dostajesz za to zapłacone.

Ile zarabia doktor habilitowany?

Doktor habilitowany, jako że jest na wyższym stanowisku niż zwykły doktor, może liczyć na wyższe zarobki, jednak wcale nie tak wysokie. Ile zarabia doktor habilitowany na uczelni? W porównaniu do doktora zarabia on około 50 złotych za 45 minut swojej pracy.

Ile zarabia profesor nadzwyczajny, a ile zwyczajny?

Zacznijmy od wyjaśnienia różnicy. Profesor zwyczajny jest na wyższym stanowisku niż profesor nadzwyczajny. Wiemy, brzmi to dziwnie, jednak faktycznie tak jest. Profesor nadzwyczajny zarabia około 60-70 złotych za 45 minut pracy, a profesor zwyczajny zarabia ponad 7000 złotych brutto.

Ile zarabia rektor?

Najwięcej na uczelni zarabia rektor. Jego wynagrodzenie z uwagi na etat to około 13 000 złotych brutto. Do tego należy doliczyć jeszcze dodatki takie jak np. dodatek funkcyjny czy specjalny, które sumują się do nawet 15 tysięcy złotych miesięcznie. Łączne wynagrodzenie rektora to około 30 tysięcy złotych.

Czy opłaca się pracować na polskich uczelniach?

Zarobki w Polsce to temat rzeka. Nie od dziś wiadomo, że za granicą możesz zarobić nawet kilka razy więcej, wykonując dokładnie te same zadania. Tyczy się to nie tylko wysokich stanowisk dla osób po studiach, ale także nawet produkcji. W Polsce na inwentaryzacji zarobisz najniższą krajową, w Niemczech około 4000 złotych netto w skali miesiąca. Oczywiście koszta życia również są zupełnie inne, a produkty kosztują inne kwoty niż w Polsce, więc ciężko to jednoznacznie porównać. Wszystko zależy od tego czy planujesz wyjazd na stałe czy jedynie na określony czas.

Finalnie jednak lata nauki, pracy i poświęconego czasu mogą Ci się opłacić, jeśli uda Ci się zostać np. Rektorem. Wtedy możesz liczyć na ogromne wynagrodzenie w skali miesiąca. Warto jednak pamiętać, że to, że zrobisz doktorat, nie oznacza, że uda Ci się zostać rektorem w przyszłości. Zależy to już od Twoich umiejętności czy nawet znajomości.

Na większe zarobki mogą liczyć osoby pracujące na prywatnych uczelniach. Szkoła sama w sobie zarabia więcej, jako że studenci np. zaoczni czy dzienni, muszą płacić za możliwość uczęszczania na zajęcia. Jeśli więc marzysz o takiej posadzie, warto zastanowić się czy nie lepiej pójść w tę stronę i złożyć CV na prywatną uczelnię. Mimo wszystko nie będą to ogromne kwoty, za które będziesz żyć jak pączek w maśle. Podobnie jest zresztą z nauczycielami w szkołach średnich. Zarabiają oni “marne grosze”, jednak pamiętaj, że masz znacznie dłuższe wakacje i możliwość pójścia na roczne zwolnienie.

Artykuł partneraChcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here