Naga MarketsThomas_CookBankructwo biura podróży Thomas Cook wprowadziło ogromne zamieszanie dla setek tysięcy klientów, którzy oczekują na transport z odległych części świata. Zgodnie z wstępnymi szacunkami o pieniądze może się ubiegać nawet 600 tys. poszkodowanych, w tym 150 tys. Brytyjczyków. Urząd ds. Lotnictwa Cywilnego zakłada, że operacja może kosztować nawet 600 mln funtów. Skala bankructwa tym bardziej robi wrażenie, gdyż biuro obsługiwało aż 19 mln turystów rocznie. Jednak jak się okazuje nie wszyscy cierpią w powodu bankructwa 178-letniego biura Thomas Cook Group Plc, który oznaczać może utratę aż 21 000 miejsc pracy w 16 różnych krajach. 


Zobacz również: Pozycja Londynu zagrożona przez Brexit? Centra finansowe depczą mu po piętach

Trend bankructw pozostanie na dłużej?

Na całym zamieszaniu skorzystali spekulanci, w tym fundusze Sona Asset Management i XAIA Investment GmbH, którzy mogli zarobić nawet 250 milionów dolarów na bankructwie biura. Fundusze hedgingowe zainwestowały w instrumenty pochodne, które wypłacają zysk w przypadku nie wypłaty zobowiązań przez firmę.

Bankructwo Thomas Cook to dla niektórych funduszy hedgingowych i traderów jedna z ostatnich okazji na duży zysk przed końcem roku. Fundusze Sona Asset Management i XAIA Investment GmbH kupiły tak zwane swapy ryzyka kredytowego (CDS). Na ich liście znajdują się także takie firmy jak New Look i Rallye SA, dystrybutor mody w Wielkiej Brytanii czy francuska sieci supermarketów Casino Guichard-Perrachon SA. W ocenie ekspertów kolejne przedsiębiorstwa będą bankrutować w następstwie spowolnienia gospodarki europejskiej i coraz większej liczby firm znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

To jest bardzo smutny dzień dla firmy, która jako pierwsza wprowadziła na rynek pakiety wakacyjne i umożliwiła podróżowanie milionom ludzi na całym świecie – stwierdził dyrektor wykonawczy firmy Peter Fankhauser.

Zobacz również: Brexit: Wybory już w listopadzie? Niepewność utrzyma się na dłużej – prognozy dużych banków

CDS są popularnym instrumentem finansowym, który pozwala funduszom hedgingowym prognozować i obstawiać bankructwo zakładów mających trudności z bilansem. To sprawia, iż organy regulacyjne muszą coraz baczniej obserwować rynek instrumentów pochodnych pod kątem tzw. wymuszonych zdarzeń kredytowych, podczas których fundusze grające na spadki zachęcają firmy do przegapienia płatności obligacji.

Polscy klienci Nekermanna utkną za granicą?

Bankructwo Thomasa Cooka wywołało falę wzburzenia również w Polsce, ponieważ firma zależna Neckermann z powodzeniem działała od lat na naszym rodzimym rynku. Szacunki pokazują, iż około 2 tys. polskich klientów pozostaje za granicą korzystając z usług biura. Jednak w ocenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Neckermann ma gwarancję ubezpieczeniową na 25 mln złotych, a turyści są objęci Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym.

Wszyscy polscy Klienci Neckermanna, zarówno ci, którzy obecnie przebywają za granicą, jak i ci, którzy jeszcze nie wyjechali na swoje wakacje, będą realizowali swoje wyjazdy wakacyjne zgodnie z planem – oznajmili przedstawiciele Neckermanna w rozmowie z Business Insiderem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here