Naga MarketsZarobiłeś na kryptowalutach? Skarbówka sprawdzi czy zapłaciłeś podatek od BitcoinaPoniedziałkowe wydanie “Dziennika Gazety Prawnej” informuje, że polski fiskus ponownie pochyla się nad rynkiem kryptowalut. Ponoć nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ma zwiększyć uprawnienia urzędów skarbowych w kwestii szukania osób, które nie płacą podatków od zysków generowanych przy obrocie cyfrowymi walutami.

  • Nowela ustawy o KAS, jeśli zostanie przegłosowana, ułatwi poszukiwania osób, które uchylają się od płacenia podatków od kryptowalutowych zysków.
  • Nad nową wersją ustawy pracuje Ministerstwo Finansów.
  • Z kolei nad zmianami na tym rynku myśli też Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Polski fiskus sprawdzi czy podzieliłeś się zyskiem kryptowalutowym

Wydawało się, że wszelkie kwestie podatkowe dot. kryptowalut zostały już uregulowane. Okazuje się, że jest inaczej. “Dziennik Gazeta Prawna” pisze dziś, że dojdzie do zmian w projekcie nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej i innych ustaw. Ponoć Ministerstwo Finansów chce, aby nie tylko urzędy celno-skarbowe, lecz także skarbowe mogły wkrótce występować do banków o udostępnienie informacji dotyczących dochodów z kryptowalut.

Co więcej, urzędnicy będą mogli o to wnioskować już wtedy, gdy postępowanie toczy się w sprawie, a nie jak dotychczas przeciw konkretnej osobie – powiedział dziennikowi Jakub Wirski, doradca podatkowy z Gardens Tax & Legal. – Zainteresowanie fiskusa będzie więc dotyczyć znacznie większej liczby transakcji niż dotychczas – dodał.

OECD nie chce być gorsze

To nie koniec. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) chce, aby skarbówki na dosłownie całym świecie zbierały informacje o transakcjach realizowanych na ich terytorium przez giełdy kryptowalutowe. Potem mają wzajemnie wymieniać się informacjami nt. osób, które zarobiły na cyfrowych walutach, ale nie zapłaciły z tego tytułu podatku.

“Miałoby to odbywać się automatycznie, w ramach standardu CRS (ang. Common Reporting Standard), który Polska i inne państwa stosują już dziś do pozyskania informacji o dochodach ukrywanych za granicą na kontach bankowych. OECD planuje przedstawić zmodyfikowany o takie informacje standard CRS już w 2021 r.”

– pisze gazeta

Z nowego raportu OECD wynika, że nadal aktualny jest problem z wyciekającymi z tradycyjnego systemu podatkowego dochodami z kryptowalut. Dotyka on też Polski.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here