Naga MarketsKomisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nałożyła karę na maklera giełdowego w związku z niewłaściwym wykorzystaniem przez niego dostępu do rachunków maklerskich w celu wzbogacenia siebie i członków rodziny kosztem swoich klientów, z których wielu powierzyło mu swoje kontra emerytalne. SEC odkryła domniemane oszustwo za pomocą analizy danych, która pomogła wykryć podejrzane schematy tradingowe


Setki tysięcy nielegalnych zysków i spore straty klientów

SEC złożyła w federalnym sądzie rejonowym oskarżenie o oszustwo przeciwko Michaelowi A. Bressmanowi z Montville, New Jersey, zarzucając mu, że nadużył dostępu do rachunków alokacyjnych w celu uzyskania co najmniej 700 tys. USD nielegalnych zysków w okresie sześciu lat. Amerykańska komisja zarzuca Bressmanowi, że realizował transakcje przy użyciu rachunku alokacyjnego i wybierał zyskowne transakcje (tzw. cherry picking), które następnie przenosił na własny rachunek i rachunek dwóch członków rodziny, umieszczając nierentowne transakcje na rachunkach innych klientów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Równolegle, Amerykańska Prokuratura Rejonu Massachusetts postawiła w środe zarzuty karne przeciwko Bressmanowi. “Analiza danych SEC odegrała ważną rolę w identyfikacji domniemanych naruszeń prawa papierów wartościowych”, powiedział Joseph G. Sansone, szef działu SEC zajmującego się naruszeniami rynkowymi. “Będziemy nadal rozwijać i wykorzystywać analitykę danych w celu wykorzenienia zjawiska cherry-pickingu i innych oszustw”.

Dojrzałe wiśnie dla siebie, zepsute dla klientów

Cherry-picking ma wiele znaczeń. Na rynkach kapitałowych odpowiada wybieraniu wisienek na torcie, czyli akcji, które radzą sobie znacznie lepiej niż indeks w nadziei, że ta tendencja utrzyma się w przyszłości, przynosząc jednocześnie pokaźne zyski. W przypadku oskarżonego, cherry-picking oznaczał otwieranie pozycji na rynku poprzez rachunek zarządzający, do którego przyłączone były rachunki maklerskie jego klientów. Problem w tym, że Bressman wybierał transakcje przynoszące dochód, stratne transferował natomiast na rachunki konsumenckie.

Skarga SEC, złożona w sądzie federalnym w Massachusetts, zarzuca Bressmanowi naruszenie przepisów federalnych ustaw o papierach wartościowych i związanych z nimi przepisów SEC dotyczących zwalczania nadużyć finansowych. SEC dąży do uzyskania zwrotu zdefraudowanych środków, wraz z odsetkami, karami i pozbawieniem wolności.

Nie jest to pierwszy przypadek, w którym amerykański KNF wydaje decyzję w związku ze zrywaniem wisienek. O podobnej sprawie Comparic.pl informował w styczniu zeszłego roku – Michael Breton miał zdefraudować nawet 1,3 mln USD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here