whitebit

Odpowiedź jest prosta – płacąc mniejsze podatki. W dzisiejszym artykule skupimy się na różnego rodzaju optymalizacjach podatkowych i strategiach, które jako trader możesz wykorzystać w swoim biznesie od zaraz.

Na czym polega optymalizacja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa najczęściej sprowadza się do wykorzystania aktualnego prawa w sposób, który pozwoli na legalne obniżenie opodatkowania dochodów przedsiębiorstwa, czy osoby fizycznej. Każdy z nas ma prawo dążyć do minimalizacji zobowiązań podatkowych.Żaden przepis prawa podatkowego ani orzecznictwo, ani też doktryna nie zabraniają podatnikowi wyboru takiego rozwiązania zgodnego z prawem i rzeczywistością, które byłoby dla niego – przy podejmowaniu decyzji gospodarczych – bardziej korzystne na gruncie prawa podatkowego.”  Źródło: Odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację w sprawie interpretacji pojęcia „obejście prawa podatkowego”

Optymalizację można stosować wewnątrz jednej jurysdykcji, np. poprzez przejście ze skali podatkowej na ryczałt w działalności gospodarczej lub poprzez przeniesienie części, albo całości biznesu za granicę, do kraju, w którym prawo podatkowe jest korzystniejsze. Optymalizacja podatkowa poprzez przeniesienie firmy za granicę kojarzy się najczęściej z rajami podatkowymi.

Optymalizacja za granicą a raje podatkowe

Raje podatkowe możemy podzielić na dwie kategorie – państwa stosujące szkodliwą konkurencję podatkową, czyli takie, które znajdują się na przygotowanej przez Ministerstwo Finansów liście państw oraz te, które również nakładają na podatników minimalne lub zerowe podatki, lecz na tej liście się nie znajdują. Transakcje z podmiotami zarejestrowanymi w krajach z ww. listy muszą być podparte dodatkową dokumentacją i, nie da się ukryć, przykuwają większą uwagę urzędów skarbowych.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Jak działają optymalizacje przy pomocy rajów podatkowych? Omówmy to na przykładzie.

Jeśli podróżujesz samolotem, widziałeś pewnie na lotnisku lub sam leciałeś pomarańczowo-białymi samolotami linii easyJet. Firma easyJet jedną z firm będących częścią holdingu EasyGroup, którego właścicielem jest niejaki Sir Stelios Haji-Ioannou.

EasyGroup jest właścicielem marki easy – każda z podlegających jej firm (easyJet, easyBus, easyHotel, itd.) płaci EasyGroup część swoich rocznych obrotów w ramach za prawo do wykorzystywania marki easy, na podstawie umowy licencyjnej na znak towarowy.

EasyGroup, mimo, że posiada swoją siedzibę w Londynie, jest spółką zarejestrowaną na Kajmanach (które według Ministerstwa Finansów nie stosują szkodliwej konkurencji podatkowej), gdzie podatek od osób prawnych wynosi 0%, tak więc wszystkie dochody firmy z tytułu umów licencyjnych nie podlegają tutaj opodatkowaniu. Sam Sir Stelios Haji-Ioannou, właściciel EasyGroup, mieszka z kolei w Monako, gdzie nie ma podatku dochodowego od osób fizycznych i jako tamtejszy rezydent podatkowy przyjmuje dywidendy wypłacane przez EasyGroup opodatkowane łącznie na 0%. Interesujące, prawda?

Jak widzisz, jest to nieco bardziej skomplikowane niż prowadzenie Działalności Gospodarczej i oddawanie dokumentów księgowej co miesiąc, jednak biorąc pod uwagę potencjalne korzyści – wydaje się być całkiem zachęcające. W takim razie – gdzie tkwi problem?

Majątek Sir Steliosa Haji-Ioannou wyceniany jest na około 1,4 miliarda dolarów i choć nie jest to może minimalny majątek pozwalający na skorzystanie z optymalizacji – stworzenie takiej struktury jest całkiem kosztowne.

Formalny koszt samego założenia firmy na Kajmanach to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów, a koszt utrzymania jej rezydencji podatkowej będzie znacznie wyższy. Koszt ubiegania się o rezydencję podatkową w Monako to dla osoby fizycznej minimalny wydatek w wysokości pięciuset tysięcy dolarów.

Nawet jeśli stać Cię na utrzymanie firmy na Kajmanach i mieszkanie w Monako, mając na uwadze własne bezpieczeństwo musisz liczyć się z tym, że prawo może się zmienić. Że zmieni się lista krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, że urząd podważy rezydencję podatkową którejś z Twoich spółek i rozpocznie postępowanie sądowe, a co za tym idzie – musisz być gotowy na sfinansowanie ewentualnych kosztów kancelarii, której za sprawę toczącą się latami będziesz płacił od godziny.

Co możesz zrobić by płacić mniejsze podatki jeśli nie jesteś multimilionerem?

Na początku artykułu, wspomnieliśmy o tym, że przeniesienie biznesu do raju podatkowego to nie jedyna z możliwości. To prawda. Jeśli chcesz płacić mniejsze podatki, możesz po prostu założyć biznes – np. spółkę kapitałową – w innym kraju (niekoniecznie w raju podatkowym), w którym system podatkowy jest bardziej sprzyjający dla przedsiębiorcy niż w Polsce.

Jak to możliwe?

Wszystko sprowadza się do konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania jakie Polska, czyli domniemany przez nas kraj Twojej rezydencji podatkowej, podpisuje z innymi krajami w Europie czy na świecie.

Większość konwencji zbudowana jest w oparciu o standardowy model OECD i zawiera w sobie dwa najistotniejsze artykuły – jeden dotyczący „zakładu”, czyli w pewnym uproszczeniu rezydencji podatkowej Twojej firmy, drugi wynagrodzeń dyrektorskich.

Dlaczego jest to istotne? Spółki kapitałowe, czyli na przykład polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, brytyjska spółka LTD, czy estońska OÜ rządzą się nieco innymi prawami niż najpopularniejsze działalności gospodarcze i spółki cywilne.

Spółka kapitałowa posiada osobowość prawną, jest własnością udziałowców, a prowadzą ją prezesi i członkowie zarządu. Oznacza to, że możesz założyć spółkę w kraju innym niż Twój kraj zamieszkania i tak długo, jak firma prowadzona będzie w zgodzie z konwencją pomiędzy Polską a danym krajem, będziesz mógł wypłacać z niej pieniądze np. w formie pensji dyrektorskich – wynagrodzeń z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie, które nie będą opodatkowane w Polsce, tylko w kraju rezydencji spółki.

W przypadku Konwencji między Polską a Wielką Brytanią określa to artykuł 15.:

„Wynagrodzenia dyrektorów i inne podobne wypłaty, które osoba mająca miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie otrzymuje z tytułu członkostwa w radzie dyrektorów lub w radzie nadzorczej spółki mającej siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.”

Dzięki temu, zakładając firmę w Wielkiej Brytanii, mógłbyś skorzystać z tamtejszej kwoty wolnej od podatku i zarabiać 11 850 funtów (ok. 55 000 złotych) rocznie bez opodatkowania. Ty, jako jeden dyrektor. W spółce dyrektorów można mianować nawet trzech, co pozwoliłoby Ci na wypłacenie z firmy ponad 160 000 złotych bez żadnego podatku.

Co jeśli zarabiasz więcej?

Wspomniałem wcześniej o spółce w Estonii – spółki estońskie nie płacą podatku dochodowego od osób prawnych (w Polsce CIT) tak długo, jak wypracowany dochód pozostaje na koncie firmy. Oznacza to, że możesz prowadzić trading, gromadzić i pomnażać swoje zarobki bez końca i pod warunkiem, że nie wypłacisz ich w formie dywidendy, nie zapłacisz żadnego podatku.

Zarabiasz na tradingu kilkaset tysięcy złotych rocznie, a do życia wystarczy Ci jedynie część tej kwoty? Nic prostszego – możesz zarejestrować firmę w Anglii w parze z firmą w Estonii i na jednej z nich gromadzić pieniądze a z drugiej wypłacać potrzebne kwoty.

Ciekawi Cię ten temat? Więcej o firmach w Anglii czy Estonii i innych, łatwo osiągalnych, optymalizacjach podatkowych dowiesz się ze strony SOVA Accounting i naszych kolejnych artykułów na comparic.plZapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Z SOVA Accounting związany od 2016 roku, piastujący stanowisko Chief Business Development Officer, odpowiedzialny za rozwój firmy, ekspansję międzynarodową i koordynację działań marketingowych. Ponadto zaangażowany w projekty z branży technologicznej i produkcyjnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj