Naga MarketsdollarOd lat kryzysu gospodarczego amerykański Bank Rezerw Federalnych korzystał z terminu QE (od quantitive easing – luzowanie ilościowe) w celu opisania procesów łagodzenia swojej polityki monetarnej. Całość w uproszczeniu polega na skupie rządowych obligacji w celu zbijania rentowności, wspomagania rynków dodatkową płynnością i zachęcenia posiadaczy aktywów do inwestycji w bardziej ryzykowne instrumenty,

Program QE zbliża się jednak do końca. FED prowadzi ciągłe zwijanie (tapering) skupu obligacji rządowych (zmniejszając przeznaczaną na to każdego miesiąca kwotę). Wkrótce doprowadzi to do całkowitego wygaśnięcia programu.Niespodziewanie jednak rynek zaczyna się dziwnie zachowywać. Dolar amerykański spada, a rynek akcji odbiera to bardzo negatywnie. DOW jedynie wczoraj osunął się o 270 punktów.

O wiele większe znaczenie od nastrojów na giełdzie ma opinia rynku na temat prognoz inflacyjnych. Poniższy wykres pokazuje oczekiwania inwestorów odnośnie ruchów inflacji w przeciągu najbliższych pięciu lat. Jak doskonale widzimy obecne prognozy zaczynają się osuwać. W rzeczywistości spadły do poziomów, w których FED decydowało się na luzowanie w przeszłości. Spadające oczekiwania inflacyjne na pewno są powodem do obaw Banku Rezerwy Federalnej.

Poziomy, na których FED decydowało się na QE
Poziomy, na których FED decydowało się na QE

Wydaje się jednak mało prawdopodobne, że FED wróci do QE – przynajmniej w najbliższym czasie. Skupowanie obligacji jest politycznie obciążone i może nieść ze sobą niepożądane skutki (niedobory bezpiecznych aktywów, itd.). Dodatkowo Amerykanie bardzo chętnie chcieliby zostawić erę luzowania ilościowego za sobą.

W takim razie co dalej?

Czy FED zdecyduje się na przejście z QE do "luzowania słownego"?
Czy FED zdecyduje się na przejście z QE do „luzowania słownego”?

Najprawdopodobniej VE (od verbal easing – „luzowanie słowne”). Można przez to rozumieć używanie oficjalnych przemówień i innych form komunikacji na przykład w celu przekonania rynków, że następna podwyżka nie będzie miała miejsca przez długi czas.

„Luzowanie słowne” porównać można do instrukcji wyprzedzających (forward guidance) – VE ma przybrać formę wskazówek, które podpowiedzą rynkom jak będą wyglądały kolejne kroki FEDu w bliższej i dalszej przyszłości.

Jeżeli FED byłby w stanie zmienić określone oczekiwania rynków co do swoich potencjalnych ruchów (na przykład w zakresie stóp procentowych) i przesunąć prognozy na przykład o kilka miesięcy, wtedy będziemy mieli do czynienia z formą luzowania polityki monetarnej niewymagającej zmiany jakichkolwiek stóp lub skupu aktywów.

invest

Za businessinsider.comJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here