Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Forget What You ‘Think You Know’ About Trading


Jeśli chcesz dowiedzieć się jak robić coś w inny sposób, by dobrze to opanować, należy porzucić wszelkie stereotypy i uprzedzenia. Gdy uczysz się nowej strategii tradingowej, absolutnie zasadniczą rzeczą jest ‘uwolnienie się’ od poprzednich metod i systemów z których korzystałeś (a które oczywiście nie działały). Może to oznaczać, że musisz dokonać świadomego wysiłku, by oduczyć się pewnych metod handlu oraz idei, których do tej pory przyswoiłeś w swojej karierze tradingowej. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz w efekcie łączył z price action to, czego się nauczyłeś i spróbujesz wymyślić jakąś ‘hybrydową’ metodę tradingu, co w mojej opinii jest bardzo złym pomysłem.

Czy kiedykolwiek zatrzymałeś się na chwilę i pomyślałeś, że może większość tego, czego do tej pory dowiedziałeś się odnośnie tradingu jest po prostu błędne? Większość ludzi odczuwa komfort z posiadanej wiedzy, jednak co jeśli wiedza ta jest błędna?

Einstein jest znany między innymi ze zdefiniowania szaleństwa jako “robienia w kółko tego samego i oczekiwania innego rezultatu”. Jeśli to co robiłeś do tej pory na rynku nie działało, prawdopodobnie nadszedł czas, by spróbować zrobić coś inaczej. Jednakże jeśli zamierzasz się zaangażować, musisz odejść od tego, czego wcześniej nauczyłeś się na temat tradingu i zacząć od nowa.

Przestań łączyć różne metody tradingu…

Czy twoje podejście do tradingu zaczyna wyglądać coraz bardziej jak kolaż różnych metod, systemów i wskaźników? Jeśli posadziłbyś 7-letnie dziecko przed wykresami i spróbował mu wyjaśnić swoje podejście do tradingu, zrozumiałoby je, czy może byłoby całkowicie zdezorientowane? Twoje podejście jeśli chodzi o wejście i wyjście z rynku powinno być proste i zrozumiałe dla każdego, nawet dla dziecka. Jeśli łączysz ze sobą mnóstwo metod tradingowych jest bardzo prawdopodobne, że nawet TY nie rozumiesz, czego szukasz na rynku i oczywiście nie możesz rozwijać zyskownej przewagi jeśli nie jesteś nawet pewny tego, jaka jest twoja strategia.

Zbytnie komplikowanie procesu tradingu jest jednym z największych powodów, dla których tak wysoki odsetek traderów przegrywa w długim terminie. Moja własna przygoda z tradingiem zaczęła się od prób łączenia rożnych metod i wierzenia, że im więcej strategii się nauczę, tym lepiej będę działał. Jednak szybko spostrzegłem, że tworzenie jakichś “hybryd” różnych metod robiło mi więcej szkody niż pożytku, a to z kolei doprowadziło mnie do zrobienia porządku i rozpoczęcia tradingu z czystym wykresem cenowym. To był prawdopodobnie punkt zwrotny w mojej tradingowej podróży.

Być może musisz wziąć to ‘na wiarę’

Wiem, że może to być trochę ‘skok w nieznane’, kiedy zaczynasz się uczyć nowej metody tradingowej lub systemu od ‘guru’. Jednak jeśli zamierzasz się uczyć nowej metody, dokładnie to musisz zrobić; daj wiarę oraz zaufaj nauczanej metodzie albo daj sobie z nią spokój. Nie chciałbyś przecież obrażać wysiłków nowego mentora, który ci pomaga przez łączenie czegoś, co nauczyłeś się gdzie indziej z tym, czego próbuje cię nauczyć. To jest niesprawiedliwe zarówno dla ciebie, metody jak i nauczyciela. Pamiętaj, tylko dlatego, że przeczytałeś o innej metodzie, wskaźniku czy systemie i w dodatku to zrozumiałeś, nie oznacza jeszcze, że będzie to dla ciebie działać w świecie rzeczywistego handlu.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Musisz się oddać w pełni jednej ze strategii, ale na pewno nie chcesz łączyć wielu metod razem. Czytam wiele maili od początkujących traderów, którzy starają się łączyć tak głupią ‘metodę’ jak astrologiczne układy planet, linie Ganna czy fale Elliota razem ze strategią price action i uważają, że to bardzo dobry pomysł. To co najmniej oburzające. Niestety, większość ludzi popełnia ten błąd przynajmniej przez chwilę… dopóki nie zrozumieją, że to dla nich nie działa.

Tak więc, by dać sobie prawdziwą szansę na stanie się wykwalifikowanym i odnoszącym sukcesy traderem, musisz naprawdę oczyścić swój umysł i zacząć od nowa. Jeśli przenosisz swoje fantazyjne linie trendu, fale Elliota, chmury Ichimoku, MACD, oscylator stochastyczny, itd. i próbujesz ich używać razem z tym czego ja uczę, robisz sobie krzywdę i jednocześnie mnie obrażasz.

Zobacz też: Strategia piramidowania. Jak zmienić małe pozycje w ogromne

Przyznanie się do porażki może być pierwszym krokiem do sukcesu

Czasami w tradingu, tak samo jak w życiu, musimy przyznać się do porażki, by ruszyć dalej i zrobić prawdziwy postęp. Oczywiście, jeśli uczysz się czegoś nowego, wiadome jest, że dużo poprzedniej wiedzy na temat tradingu tak naprawdę dla ciebie nie zadziałała. Dlatego nadszedł czas, by odpuścić i oczyścić swój umysł.

Najważniejsze jest to, że każdy trader, mentor czy nauczyciel ma swój własny sposób działania i niestety najczęściej są oni ‘w gorącej wodzie kąpani’ i nie mają pojęcia jak pracuje rynek lub jak na nim z powodzeniem handlować.

Dlatego mówię ci: Odejdź od tego co wiesz, ponieważ statystycznie rzecz ujmując, są to prawdopodobnie złe informacje i dają ci błędną wiedzę. Istnieje stary frazes, który mówi “każda wiedza to dobra wiedza”, ale nie mogę się z tym zgodzić. W rzeczywistości, zła wiedza, która tyczy się tradingu jest destruktywna zarówno mentalnie jak i finansowo. Jeśli chodzi o trading, to czego potrzebujesz to uczciwa, szczera i prosta instrukcja jak handlować na podstawie czystego price action.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Forget What You ‘Think You Know’ About Trading


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here