Naga MarketsZrozumienie formacji świecowych znacznie wykracza poza zapamiętywanie i rozpoznawanie pewnych wzorów. Na temat formacji świecowych napisanych zostało wiele książek zawierających setki wzorów, które przypuszczalnie dostarczają tajemne informacje na temat tego, co się wydarzy. Prawdę powiedziawszy w żaden sposób nie wpłynie na Twój postęp w tradingu to czy znasz formacje porzuconego dziecka, trzy czarne kruki, czy też potrójne dno rzeki. Jeśli dowiesz się jak czytać świeczki i akcję cenową, możesz naprawdę wznieść swój trading na wyższy poziom i dużo lepiej zrozumieć, co mówią wykresy.

Świece opowiadają historię

Świece to po prostu odmienny sposób wizualizacji tego co dzieje się na wykresach. Kiedy jednak nauczysz się czytać dlaczego i w jaki sposób ujawniają się na Twoich wykresach, możesz działać i handlować niezależnie od predefiniowanych formacji, odczytując sentyment i momentum prosto z wykresów. Poniżej przyjrzymy się temu, co mówią nam świeczki i jak je odczytywać.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak czytać formacje świecowe: 5 x 5

Jedna z najważniejszych rzeczy jaką mówią świece to czy byki, czy niedźwiedzie zwyciężają w grze i być może co ważniejsze, jak bardzo wygrywają. Jednakże zrozumienie opowieści kryjącej się za ceną wybiega dalej niż tylko poza sprawdzenie czy świeca jest czarna, czy biała; by w pełni zrozumieć nastroje rynkowe musisz  przeanalizować pięć następujących elementów świec:

1. Długość cieni / świec

Długość knotów i świec daje bezpośrednie informacje na temat zmienności. Dłuższe świece pociągają za sobą większą zmienność.

2. Stosunek między byczymi i niedźwiedzimi cieniami

Kiedy cena zmierza w dół i zostaje wypchnięta z powrotem w górę, zostawia długi cień u dołu. Może to sygnalizować, że siła niedźwiedzi jest niewystarczająca by utrzymać niskie ceny.

3. Pozycja korpusu

Oprócz punktu poprzedniego, istotne jest by analizować pozycję ciała (korpusu) świecy. Świeca mająca długi knot u dołu, a korpus  na samej górze może znacznie bardziej sygnalizować siłę niż ta, której ciało znajduje się pośrodku świecy. Z kolei świeca z długimi cieniami z obu stron i ciałem mieszczonym w środku świecy, wskazuje na niezdecydowanie oraz wyrównaną siłę byków i niedźwiedzi.

4. Rozmiar korpusu

Złota zasada jest taka, że większy korpus stanowi silniejszy sygnał. Duże ciało świecy wskazuje, że cena pokonała dużą odległość pomiędzy otwarciem, a zamknięciem.

5. Stosunek między korpusem i cieniami

Duże ciało świecy podczas gdy cienie są niewielkie wskazuje na to, że cena rosła od otwarcia do zamknięcia bez znacznej zmiennej po jednej ze stron. Z kolei długie cienie i niewielkie ciało świecy wskazuje na niezdecydowanie i jednakową siłę między bykami i niedźwiedziami.

Sprawdź ofertę brokera XM, gdzie otrzymasz na start 30 USD, a Twoje saldo będzie zabezpieczone przed ujemnym depozytem.

Jeśli połączymy poprzednie pięć punktów stwierdzimy, że istnieje pięć prawdopodobnych scenariuszy o jakich mogą opowiadać nam świece: (1) Duża siła byków, (2) Duża siła niedźwiedzi, (3) Niedźwiedzie próbowały zepchnąć cenę w dół, ale bykom udało się je pokonać, (4) Byki starały się wypchnąć cenę w górę, ale niedźwiedziom udało się je pokonać, (5) Byki i niedźwiedzie dysponują taką samą siłą.

Wszystkie formacje świecowe tworzone są na podstawie tych pięciu scenariuszy, łączących pięć opisanych wcześniej elementów informacji płynących ze świec. Poprzez zrozumienie 5 x 5 elementów świec, jesteś dobrze wyposażony i nie musisz pamiętać jakiejkolwiek formacji, ponieważ wszystkie są ich kombinacją.

Rzeczywisty wizualny format nadany wykresom świecowym na platformach takich jak MT4, Ninjatrader czy JForex może się różnić, ale podstawy 5 x 5 zaopatrzą Cię w zdolność zrozumienia wszystkich scenariuszy na każdym wykresie.

Odkrywanie tajemnicy formacji świecowych

Pokazaliśmy Ci, że nie jest konieczne pamiętanie jakichkolwiek formacji świecowych jeśli rozumiesz 5 x 5 elementów świec omówionych uprzednio. Spójrz na poniższą ilustrację, by zobaczyć jak skonstruowane są formacje świecowe. Jak widzisz, formacja objęcia to nic innego jak pin bar / młotek po dodaniu dwóch świec objęcia.

Co ważniejsze, jest to tylko jeden przykład tego jak tworzone są świece i kiedy zrozumiesz jak czytać cenę oraz świece spostrzeżesz, że nie ma potrzeby zapamiętywania jakiejkolwiek formacji świecowej.

Wniosek: Nie istnieje potrzeba znajomości formacji świecowych

W tym wpisie chcemy pokazać ci, że nie musisz uczyć się żadnych formacji świecowych. Kiedy zrozumiesz zasadę 5 x 5 jaka ich dotyczy, będziesz wiedział wszystko to co musisz wiedzieć o świecach. 5 x 5  bowiem odczytanie każdego możliwego scenariusza jaki można znaleźć na wykresach.

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawe podejście do “czytania ” świec, ale dalej nie daje to odpowiedzi co się w najbliższej przyszłości wydarzy. Dodatkowo zamiast byki , niedźwiedzie, można używać popyt, podaż i nic to nie zmienia, gdy nie wiemy wiele kto reprezentuje byki a kto niedźwiedzie po stronie rynku – smart mony, czy drobnica.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here