Naga MarketsŚwiat jeszcze czegoś takiego nie widział, dowiadujemy się w nowym raporcie Saxo Banku. Niektóre rynki mogą poruszać się w dół i w górę w znacznie większym zakresie niż to robiły przez ponad rok. Zachowanie to jest całkowicie bez precedensu i odzwierciedla fakt w jaki sposób gospodarki reagują na pandemię koronawirusa. Zmienność z jaką mamy teraz do czynienia jest symptomem najgroźniejszego koszmaru dla inwestorów instytucjonalnych, detalistów profesjonalnych oraz animatorów rynku. 


Obecny kryzys przyćmił ten z 2008 roku, co nas teraz czeka?

Wszyscy pamiętają jak trudne były rynki do handlu podczas kryzysu w latach 2008-2009. Bank BNP Paribas zmuszony był wówczas zamknąć fundusz charakteryzujący się wysokimi stopami zwrotu. Zbankrutowały dwa fundusze hedgingowe banku Bear Stearns, upadł Lehman Brothers. Co teraz nas czeka?

Już teraz wiadomo, że obecny kryzys przyćmił ten z 2008 roku. Zwiększone spredy, luki, dzikie wahania zysków i strat. Wszystko to sprawia, że Brokerzy w wielu przypadkach wysyłają wezwania do uzupełnienia depozytu, a niektórzy z nich zdecydowali się nawet obniżyć dźwignię finansową (IG, Dukascopy, Admiral Markets).

Zobacz także: Handlujesz na Forex? Przygotuj się na wysoką zmienność kursu dolara

W świat uderzyła wielka siła, potrójny szok w gospodarce

Zdaniem głównego CIO Saxo Bank w świat uderzyła wielka siła, która wywołała potrójny szok w globalnej gospodarce. Jest to szok popytowy, szok podażowy oraz wojna naftowa.

– Przez ponad 30 lat wykonywania tej pracy nigdy nie widziałem trzech równoczesnych uderzeń w gospodarkęmówi Steen Jakobsen, dyrektor inwestycyjny z Saxo Banku.

Wstrząs który widzimy obecnie, na pewno zmieni obraz rynków finansowych. Natomiast perspektywy gospodarcze każą uznać fakt, że rok 2020 jest już rokiem straconym.

– Potrójna walka z globalną gospodarką prawie gwarantuje, że rok 2020 przestanie być rokiem gospodarczym, a decydenci będą musieli zrobić wszystko, by poradzić sobie z rzeczywistą globalną recesją – mówi Jakobsen. 

– Zapnij pasy, będzie to niezła przygoda – taka jak żadna (chyba że dla najstarszych z nas), jaką widzieliśmy za życia – dodaje.

I rzeczywiście, rządy poszczególnych krajów wdrożyły programy pomocowe dla wszystkich sektorów gospodarki. Banki centralne (FED, EBC, NBP) dodrukowują pieniądze, które mają utrzymać płynność sektora finansowego. Jeśli narzędzia te wymkną się z pod kontroli to cały świat stanie na skraju przepaści, a polityka monetarna okaże się jedynie pustą bańką wypełnioną po brzegi marzeniami.

Zobacz także: Ostatnią rzeczą, której potrzebuje teraz świat, jest silniejszy dolarConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here