Naga MarketsKGHM, Huta Miedzi GłogówKurs akcji KGHM Polska Miedź zniżkuje na otwarciu środowej sesji po przetestowaniu oporu na poziomie 78 złotych. Spółka podała wyniki z I półrocze 2019 roku, gdzie skonsolidowany zysk netto był wyższy w ujęciu rocznym o niemal 60%. Wczoraj pojawił się także raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK), który negatywnie ocenia inwestycje w Chile.

Notowana od 1997 roku spółka KGHM osiągnęła w I poł. 2019 roku skonsolidowany zysk netto w wysokości 969 mln zł wobec 610 mln zł rok wcześniej. Zysk netto ze sprzedaży wyniósł 1 mld 405 mln zł wobec 1 mld 352 mln zł zysku rok wcześniej.

Dobre wyniki, słaba ocena inwestycji przez NIK

Jednostkowe przychody KGHM Polska Miedź w I półroczu 2019 r.były wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego o 23%. Głównymi przyczynami wzrostu przychodów było:

  • zwiększenie wolumenu sprzedaży miedzi (+22%), srebra (+45%) i złota (+29%),
  • korzystniejszy dla KGHM Polska Miedź S.A. kurs walutowy USD/PLN (+9%)
    przy mniej korzystnych notowaniach miedzi (-11%), srebra (-9%) oraz złota (-1%)
  • Wyniki to jedno, ale wczoraj pojawiła się jeszcze jedna istotna informacja dot. spółki.

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia działania, które doprowadziły do zakupu za 9 mld 200 mln zł 100% akcji spółki Quadra FNX Mining Ltd., zarządzającej kopalnią Sierra Gorda. NIK wskazuje, że kopalnia do końca I półrocza 2018 r. nie uzyskała zakładanej wydajności i efektywności ekonomicznej, a jej uruchomienie nastąpiło z rocznym opóźnieniem przy przekroczeniu planowanych nakładów inwestycyjnych o ok. 50%. Zamiast oczekiwanych zysków z inwestycji KGHM zmuszony jest do dofinansowywania działalności kopalni – co wskazuje, że realizacja tego projektu inwestycyjnego nie zapewniła realizacji interesów KGHM.

Akcje KGHM zniżkują o poranku

Notowania cen akcji KGHM na GPW przetestowały o poraniu lokalny opór w okolicach poziomu 78 złotych. Jak widać na wykresie 30-minutowym poniżej, test okazał się pozytywny, ponieważ zamknięcie pierwszej dzisiejszej świecy na tym interwale miało miejsce na poziomie o 1,5 zł niższym od maksimów. Najbliższe wsparcie, do którego może teraz zmierzać kurs wypada blisko 75 złotych. Szeroki trend pozostaje spadkowy, a po wybiciu wsparcia kolejny kluczowy poziom znajdziemy przy 70 zł.

Kurs akcji KGHM - wykres 30-minutowy - 21 sierpnia 2019
Kurs akcji KGHM – wykres 30-minutowy – 21 sierpnia 2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here