Naga Marketsspekulant Zapiski giełdowego spekulanta to cykl poświęcony graczom, którzy dokonują krótkoterminowych transakcji na akcjach spółek z GPW. Zasady gry są proste – szukamy technicznych okazji do zagrania w taki sposób, aby potencjalny zysk był przynajmniej dwa razy większy od ponoszonego przez nas ryzyka, kierując się podstawowymi technikami Price Action.

Wraz z nowym rokiem startuje nowy cykl poświęcony krótkoterminowej spekulacji giełdowej. Szczegóły TUTAJ.

Mamy dla Was krótki test. Po jego rozwiązaniu upewnicie się czy należycie do świata inwestorów czy do świata spekulantów lub jak kto woli – trader’ów. Różnica jest całkiem spora, choć oczywiście oba typy uczestników rynku mają także ze sobą wiele wspólnego. Kluczowe różnice to czas prowadzenia pozycji, sposoby analizy, wielkość oczekiwanych zysków, a także różnice psychologiczne, gdyż spekulant i inwestor zupełnie inaczej patrzą na rynek. To co dla spekulanta jest okazją, dla inwestora jest tylko tzw. rynkowym szumem. Każde z podejść ma plusy i minusy.

Zapraszamy na krótki test – sprawdźcie kim jesteście na rynkach. Za każdą odpowiedź A – dolicz sobie 1 punkt, za odpowiedź B – 0 punktów.

1. Którego słowa używasz częściej opisując swoją działalność na giełdzie:

A) GRAM

B) INWESTUJĘ

2. Często zdarza Ci się sprzedać akcje kilka dni po ich zakupie ?

A) CZĘSTO

B) RZADKO

3. Czy interesują Cię zyski pochodzące z dywidend ?

A) NIE

B) TAK

4. Czy zapoznajesz się z raportami finansowymi spółek ?

A) NIE

B) TAK

5. Czy analiza techniczna jest głównym narzędziem w podejmowaniu decyzji o kupnie akcji ?

A) TAK

B) NIE

6. Czy kupując akcje wyznaczasz poziom, przy którym sprzedaż je z zyskiem ?

A) TAK

B) NIE

7. Uważa się, że giełda w dłuższym czasie powinna zawsze rosnąć. Czy w związku z tym stosujesz metodę “kup i trzymaj” ?

A) NIE

B) TAK

8. Czy kupując akcje ustawiasz ciasne zlecenia obronne (Stop loss), aby nie stracić więcej niż kilka procent, czy jednak dajesz spółce więcej miejsca na ruch ?

A) STOSUJĘ CIASNE ZLECENIA OBRONNE

B) POZWALAM CENIE NA WIĘKSZĄ SWOBODĘ

Jeżeli suma Twoich punktów wynosi 3 lub mniej – należysz do świata INWESTORÓW

Jeżeli suma Twoich punktów wynosi 4 lub 5 – korzystasz z obu podejść, potrafiąc być zarówno inwestorem jak i spekulantem.

Jeżeli suma Twoich punktów wynosi 6 lub więcej – należysz do świata SPEKULANTÓW

Wraz ze startem nowego bloku, startuje także konkurs dla sympatyków GPW. Każdy czytelnik będzie mógł dawać swoje propozycje zagrań. Wystarczy zostawić komentarz pod wpisem najpóźniej przed otwarciem rynku (można to uczynić wieczorem, dzień wcześniej). Najciekawsze analizy zostaną opublikowane w artykule, więc możecie składać albo samą propozycję, albo tez e-mailowo nadesłać screen wykresu. Propozycje muszą jednak spełniać kilka warunków:

  • propozycja zagrania musi być złożona najpóźniej o godzinie 9:00, można to uczynić także wieczorem dnia poprzedniego
  • korzystamy ze spółek wchodzących w skład WIG30 + WIG50 + mWIG40
  • propozycja musi zawierać nazwę spółki, podany poziom otwarcia pozycji oraz poziom SL (stop loss)
  • potencjalny zysk musi być przynajmniej dwa razy większy do potencjalnej straty

Ostatnim punktem zajmę się sam tzn. wystarczy podesłać propozycję zgrania np. KGHM kupno 110 zł, SL: 105 zł. – różnica między ceną otwarcia a SL wynosi 5 zł – czyli to jest nasze ryzyko. Jeżeli taka propozycja osiągnie dwukrotnie większy zysk czyli 5 zł x 2 = 10 zł, a więc cena KGHMu podskoczy do 120 zł – propozycja zostanie uznana za trafioną, a jej autor otrzyma 2 punkty. Jeżeli transakcja zamknie się stratą (SL) – autor propozycji otrzyma punkt ujemny -1.

Na bieżąco prowadzony będzie ranking, a co kwartał przyznawać będziemy nagrody dla najlepszych.

Los portalu Comparic zależy właśnie od Was, czytelników! Jeśli podoba Ci się to, co czytasz lub oglądasz, proszę udostępnij w formie postu na swoim koncie społecznościowym, żeby więcej ludzi mogło do nas trafić. Przyciski znajdują się pod artykułem.


Bezpłatne analizy spółek z GPW na zamówienie – wpisz interesującą Cię spółkę w temacie: Analizy spółek na zamówienie lub w komentarzu pod artykułem, a specjalnie dla Ciebie wykonamy jej analizę.

Interesujesz się giełdą lub inwestujesz w akcje spółek z GPW – teraz akcje polskich spółek mają swoje miejsce na forum: CFD na akcje polskie Zachęcamy do dyskusji. Analizy spółek giełdowych wykonane są na zasadach CFD.

Pozdrawiam Łukasz Nowacki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

2 KOMENTARZE

  1. Myślę, że najlepiej będzie podawać propozycje w komentarzach pod jakimkolwiek artykułem na Comparic dotyczącym giełdy, choć najłatwiej pod poprzednim wpisem z cyklu “Giełdowego spekulanta”. Mam nadzieję, że będzie sporo okazji i blok będzie ukazywał się jak najczęściej.
    W artykułach będzie zazwyczaj znaleziona przeze mnie okazja + propozycja czytelnika – jeżeli będą propozycję, to wybiorę moim zdaniem najciekawszą, zrobię do niej wykres i napiszę kto ją zaproponował. Jeżeli ktoś chce sam nadesłać wykres to proszę na adres: lukasz.nowacki@comparic.pl

  2. Witam
    Po pierwsze chciałbym powiedzieć, że jest to świetny pomysł. Mam pytanie odnośnie przesyłania propozycji. Skoro wpisy będą ukazywały się nieregularnie to czy nasze propozycje mamy podawać (przesyłać emailem) tylko w dniu ukazania się wpisu? Na jaki adres wysyłać propozycje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here