Naga Marketsspekulant Zapiski giełdowego spekulanta to cykl poświęcony graczom, którzy dokonują krótkoterminowych transakcji na akcjach spółek z GPW. Zasady gry są proste – szukamy technicznych okazji do zagrania w taki sposób, aby potencjalny zysk był przynajmniej dwa razy większy od ponoszonego przez nas ryzyka, kierując się podstawowymi technikami Price Action.

Wczorajsza słaba sesja spowodowała stratę na otwartej niedawno pozycji na spółce Medicalg. Generalnie nie mamy dobrego okresu na naszym rynku i nadal trzeba ograniczać liczbę zawieranych transakcji jedynie do tych, wyglądających najlepiej. Na dzień dzisiejszy posiadamy dwie aktywne pozycje w portfelu: Amica oraz Emperia.

Podsumowanie 10 miesięcy prowadzenia portfela

portfel

Linki do analiz dokonanych transakcji: PEKAO, Kernel, TVN, BZ WBK, LPP, PKN Orlen, TVN, PGE, Integer, LPP, Forte, Synthos, PKN Orlen, PKP Cargo, PKO BP, TVN, Budimex, CD Projekt, Forte, TVN, Mbank, Neuca, Sanok, Eurocash, PGE, KGHM, PGE, Sanok, Hawe, PKO BP, Ciech, KGHM, Boryszew, CCC, Hawe, Grupa Kęty, Lotos, Budimex, Wawel, KGHM, CD Projekt, Wawel, Eurocash, Alior, Lotos, Lotos, Kernel, Ciech, Budimex, Neuca, Amrest, Amica, PKO BP, Emperia, Lotos, PKN Orlen, PKO BP, CCC, PGNiG, GTC, Cyfrowy Polsat, PKN Orlen, Medicalg., Emperia

Od początku roku dokonaliśmy 49 transakcji (zamkniętych):
– 18 zyskownych
– 31 stratnych

· Skuteczność wyniosła 37%
· Średni czas trwania transakcji to 10,5 dnia
· Średnia strata to –1 jednostka
· Średni zysk to +3,11 jednostki
· Łączny zysk to +25  jednostek kapitału.

Podczas startu nowego cyklu podałem następujący wzór na wartość oczekiwaną systemu:

wzor

WO – wartość oczekiwana
p. WYG – prawdopodobieństwo wygranej
p. PRZEG -prawdopodobieństwo przegranej
śr. WYG – średnia wielkość wygranej
śr. PRZEG – średnia wielkość przegranej

Podstawiając dane do wzoru otrzymujemy:

WO = 0,37x (3,11/1) – 0,63= 0,5207 = 52%

Wartość oczekiwana systemu po 10 miesiącach dokonywania transakcji wynosi 52%. Jest to oczekiwana wartość na koniec roku przy zachowaniu takiej relacji RR oraz skuteczności na podobnym poziomie.

Przejdźmy teraz do przeliczenia portfela na złotówki.

W jednym z wcześniejszych podsumowań (po 5 miesiącu) zamieściłem przeliczenie jednostek kapitału na pieniądze, przyjmując standardowe założenie, że ryzykujemy na każdą transakcję 2% i zaczęliśmy prowadzić portfel z 10 000 zł na koncie. Szeroki opis sposobu przeliczania, jego wady i zalety są dostępne pod tym LINKIEM, warto także zapoznać się z komentarzami pod artykułem, które mogą rozwiać pojawiające się wątpliwości. Jeżeli ktoś nie do końca rozumie sposób przeliczania, który jest zaczerpnięty z forexu, wyjaśniam że moglibyśmy większość z dokonanych transakcji przeprowadzić na kontraktach CFD np. u brokera HFT, który ma w ofercie 29 najpopularniejszych polskich spółek, które bez żadnych ograniczeń można zarówno kupować jak i krótko sprzedawać (grać na spadki), korzystając z tzw. dźwigni finansowej, a także m.in… odbierać dywidendy. Wtedy znika problem z przeliczaniem portfela, obliczaniem 2% ryzyka na transakcję itp.

W przeliczeniu istotna jest kolejność zamykania transakcji, ta prezentuje się następująco:

lista

Tabelka przedstawia listę transakcji w kolejności ich zamknięcia. Pierwsza kolumna to nazwy spółek, następnie RR czyli o ile większy był planowany zysk od straty, trzecia kolumna to wynik procentowy transakcji z założeniem, że zawsze ryzykowaliśmy 2% aktualnej wielkości dostępnego kapitału. Czyli strata 1 jednostki to odjęcie 2%, a zysk rzędu RR 1:3 to dodane 6% itd. Ostatnia kolumna to stan konta. Zaczynamy z 10 000 zł. Poniżej tzw. krzywa kapitału czyli graficzny obraz tego jak zmieniała się wielkość portfela w czasie:

krzywa

Październik nie okazał się udany dla naszej strategii i cały czas, począwszy od maja, systematycznie choć dość powoli tracimy, wypracowany w początkowych miesiącach roku kapitał. Wydaje się, że być może warto zastanowić się nad opracowaniem jakiegoś filtra, który zakazywałby dokonywania zagrań w okresach spadków na szerokim rynku. Aktualnie posiadamy nieco ponad 15 800 zł co daje stopę zwrotu rzędu 58% po 10 miesiącach prowadzenia portfela. Cały czas, nawet mimo niesprzyjających warunków będziemy wykorzystywać sygnały price action aby dalej sprawdzać jaki wynik osiągnie nasza strategia na koniec roku. Od jutra, ponownie zapraszam na przeglądy spółek oraz omawianie dokonywanych transakcji. Codziennie o 8:45.

Pełen opis zastosowanej strategii przeczytasz tutaj: STRATEGIA

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy darmowy eBook Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowychConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here