Naga MarketsJSW – akcje spółki zdrożały od początku grudnia o ponad 30% i nowy rok sugerował, że może dojść do wybicia górą z konsolidacji, co potwierdzałoby teorię o fazie akumulacji z ostatnich miesięcy, kiedy cena przestała spadać, a obroty wzrastały. Ubiegła środa przyniosła jednak ostudzenie emocji kupujących i zwyżka wyhamowała. Powodem była informacja o umorzeniu certyfikatów Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego o wartości około 700 mln zł czyli ponad 33% całości środków zgromadzonych w Funduszu. W wytłumaczeniu podano, że środki są potrzebne na inwestycje ale też na zwiększone świadczenia górnicze.

Kiedy tworzono ten fundusz, celem było użycie środków w czasach dekoniunktury, a na rynku węgla mamy właśnie taki okres. Wydaje się więc, że panika po ogłoszeniu decyzji jest nieco na wyrost, gdyż część inwestycyjna jest realizowana o czym świadczą wysokie nakłady w zeszłym roku. W bieżącym wiążą się one choćby z ogłoszonym niedawno planem zostania producentem maszyn górniczych czy też budowa kopalni Bzie. Zwiększenie środków na inwestycje w czasie, gdy notowania węgla nie sprzyjają do dobry sygnał, gorzej byłoby gdyby spółka nie inwestowała i tylko próbowała przetrwać. O szczegółach inwestycji dowiemy się więcej z nowej strategii, którą poznamy w pierwszym półroczu. Warto też pamiętać, że od początku 2018 roku kurs spadł o 80%, więc rynek jest skrajnie wyprzedany. Możliwe zatem, że w krótkim okresie, wyższe obroty z ostatnich miesięcy przełożą się na rozwinięcie korekcyjnego odbicia. Kluczowe będzie wybicie ponad środowe maksimum.

jsw

Invest Cuffs 2020: zarezerwuj miejsce dla siebie na największym kongresie inwestycyjnym w naszej części Europy


Dołącz do największej grupy dyskusyjnej na Facebooku poświęconej GPW: Zyskowna strona giełdy prowadzonej przez Comparic.pl. Zapraszamy do jej aktywnego tworzenia!

Zobacz także: T-Bull [TBL], CD Projekt [CDR] – Gorące spółki dniatokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Solidnie napisany artykuł z dużą dawką merytoryki. Z mojej strony pojawia się jednak pytanie do poruszonej kwestii, na ile ten rynek rzeczywiście jest wyprzedany, skoro, jak pokazuje historia, kurs akcji JSW potrafił już obniżyć loty do poniżej 10 złotych za sztukę. Z drugiej strony trzeba jednak zauważyć, że od kilku miesięcy, patrząc technicznie, grunt został na swój sposób ubity i raczej poruszamy się w trendzie bocznym, jeżeli nie wzrostowym, niż kontynuujemy spadki które przypadały na znaczną część 2019 roku. Przed inwestorami jeszcze z pewnością wiele ważnych momentów na tej spółce, także ja nie podejmuję się żadnych sądów. Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here