Naga MarketsWzrost zapasów ropy naftowej w USA

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi przewagę strony podażowej. Presja na niższe ceny ropy naftowej jest jednak relatywnie niewielka w porównaniu do skali wzrostów z ostatnich paru tygodni. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI poruszają się obecnie w okolicach 53-54 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent konsoliduje tuż powyżej poziomu 62 USD za baryłkę.

Ropa WTI

Wczoraj pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej były dane dotyczące zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Departament Energii podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 1,2 mln baryłek, czyli o mniej niż oczekiwano (2,2 mln baryłek). Także wzrost zapasów benzyny w tym kraju w tym czasie był mniejszy od spodziewanego (pół miliona baryłek vs. oczekiwane 1,6 mln baryłek). Z kolei zniżka zapasów destylatów wyniosła 2,3 mln baryłek przy oczekiwanym spadku o 1,8 mln baryłek.

Wspomniany raport Departamentu Energii pokazał jednak także, że produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych utrzymuje się na rekordowych poziomach. Obecnie wynosi ona 11,9 mln baryłek, co oznacza, że USA pozostają największym producentem ropy naftowej na świecie, wyprzedzającym pod tym względem Rosję czy Arabię Saudyjską. Zresztą, te dwa ostatnie kraje w ostatnim czasie stawiają raczej na cięcie wydobycia ropy naftowej na mocy porozumienia naftowego, w celu stabilizacji globalnych cen ropy (co zresztą w dużej mierze przyczyniło się do wzrostów cen ropy w ostatnich kilku tygodniach).

Już od końcówki grudnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa, jednak w ostatnich dniach dynamika zwyżek jest mniejsza. W obliczu równoważących się informacji z rynku, zarówno tych wspierających byki, jak i niedźwiedzie, inwestorzy wyczekują na większy impuls fundamentalny.

Notowania ropy naftowej Brent  – dane dzienne

Problem nadwyżki soi w USA daleki do rozwiązania.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni sytuacja na rynku soi nie zmieniała się istotnie. W tym czasie ceny tego surowca w Stanach Zjednoczonych utrzymywały się w konsolidacji w okolicach 9,20 USD za buszel. Patrząc na ten rynek z kilkumiesięcznej perspektywy, widać, że już od września minionego roku notowania soi systematycznie rosły – niemniej, obecnie mają coraz mniej siły do kontynuacji zwyżek.

Kluczową kwestią dotyczącą cen soi na globalnym rynku jest konflikt handlowy USA i Chin, który mocno zachwiał handlem tego surowca. Latem ubiegłego roku Chiny wprowadziły wysokie, 25-procentowe cło na import amerykańskiej soi, co przyczyniło się do obniżenia eksportu soi z USA o około 40% w krótkim czasie. Stany Zjednoczone są kluczowym producentem i eksporterem soi na świecie, z kolei Chiny są największym globalnym importerem.

Obecnie trwające rozmowy amerykańsko-chińskie na temat zażegnania konfliktu handlowego wspierają stronę popytową na rynku soi. Niemniej, inwestorzy mają ostrożne podejście do politycznych obietnic, zwłaszcza że na rynku soi nie pojawiły się jak dotychczas żadne sygnały trwałego powrotu do współpracy we wcześniejszym zakresie, a jedynie informacje o możliwych pojedynczych większych zamówieniach na amerykańską soję ze strony Chin.

Notowania soi w USA – dane dzienne

To, co będzie się działo z konfliktem handlowym na linii USA-Chiny ma duże znaczenie dla kształtowania się cen soi przede wszystkim dlatego, że – według wstępnych doniesień – amerykańscy farmerzy nie mają zamiaru istotnie ograniczać areału zasiewów soi w USA w bieżącym roku. Co prawda dostosują się oni w pewnym stopniu do mniejszego zapotrzebowania, ale nie wiadomo jeszcze, czy w wystarczająco dużym zakresie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here