Naga MarketsCena ropy naftowej WTI spada. Zapasy czarnego złota rosną 3. tydzień z rzęduPunktualnie o godzinie 16:30 rynki poznały raporty amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Po wzroście zapasów o 1,215 miliona baryłek w zeszłym tygodniu, konsensus przed dzisiejszą publikacją również zakładał wzrost, jednakże znacznie mniejszy, na poziomie 0,299 mln brk. Ostateczny odczyt okazał się jednak zauważalnie gorszy.

  • Zapasy ropy naftowej wzrosły w ciągu tygodnia o ponad 1,442 mln brk
  • Spadek zapasów benzyny i destylatów zniwelował negatywne informacje dot. wzrostu zapasów ropy naftowej
  • Cena WTI wzrosła tuż po publikacji o ponad 80 centów

Zapasy ropy w górę o 1,442 miliona baryłek

raportu EIA wynika, że w tygodniu kończącym się 19 czerwca 2020 r. rafinerie ropy naftowej w USA działały na poziomie 74,6 proc. zdolności produkcyjnej przetwarzając średnio 8,8 mln baryłek dziennie, czyli o 239 tys baryłek więcej niż średnia z poprzedniego tygodnia.

Fakt ten sprawił, że w tygodniu kończącym się 12 czerwca 2020 r. zapasy ropy naftowej wzrosły o 1,442 mln brk, co okazało się wynikiem niemal 5-krotnie gorszym od prognoz wskazujących wzrost jedynie 0,299 mln brk.

Negatywny wydźwięk tej publikacji tłumiły nieznacznie dane dot. zmiany poziomu benzyny. Jak się bowiem okazało, zapasy benzyny kurczyły się kolejny tydzień z rzędu, tym razem o 1,673 mln baryłek.

Na wykresie 30-minutowym kontraktów terminowych na ropę WTI widać, że kurs wrócił pod okrągły poziom 40 USD / brk. Jak na razie obszar ten sprawdza się w roli oporu, co wskazuje, że notowania mogą dalej zniżkować.

Notowania kontraktów terminowych na ropę WTI – wykres 30-minutowy

Najbliższym celem w przypadku realizacji pro-spadkowego scenariusza będzie lokalne wsparcie w okolicach poziomu 38,90 USD. Na tym poziomie można spodziewać się reakcji ze strony kupujących, o ile cena w najbliższym czasie zdoła go przetestować.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here