Naga Markets

Zapasy ropy naftowej w USA najwyższe od prawie 2 latWczorajszy komunikat ze strony Rezerwy Federalnej na pierwszy rzut okaz wydawał się jastrzębi (zapowiedzi walki z inflacją i możliwych dalszych podwyżek stóp procentowych w USA), jednak jednocześnie zasugerował, że cykl podwyżek już powoli się kończy, co dla amerykańskiego dolara oznacza mniej impulsów do wzrostów, wynikających właśnie z tego czynnika, czyli polityki monetarnej.

Zapasy ropy naftowej rosną

Te wiadomości mają istotne przełożenie na ceny surowców, w tym również ropy naftowej. Wczorajsza sesja przyniosła ostatecznie zwyżkę notowań ropy, a dzisiaj delikatne wzrosty są utrzymane. Nadal jednak do optymizmu na rynku ropy naftowej jest daleko, o czym świadczy chociażby niewielka dynamika odbicia cen w górę.Wczoraj Departament Energii USA opublikował raport dotyczący zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, potwierdzając założenia, które już dzień wcześniej przedstawił w swojej publikacji Amerykański Instytut Paliw.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Według informacji departamentu, zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 1,12 mln baryłek, docierając tym samym do poziomu 481,2 mln baryłek. To najwyższy poziom zapasów ropy naftowej od maja 2021 roku, czyli od prawie dwóch lat. Dla inwestorów wzrost zapasów ropy, który widoczny jest już od grudnia ub.r., budzi wiele pytań o stan popytu na ropę w USA.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Raport Departamentu Energii miał jednak także kilka pozytywnych akcentów. Spadły bowiem wyraźnie zapasy benzyny (-6,4 mln baryłek) oraz destylatów (-3,31 mln baryłek) – oczekiwano ich mniejszych zniżek. Taki zestaw danych pokazuje, że wynikają one nie tylko ze słabszego popytu, lecz także z mniejszej aktywności rafinerii (wpływającej na obniżony popyt na ropę i mniejszą produkcję paliw).

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
AVA Trade
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułJR HOLDING inwestuje 1 mln dolarów w spółkę AI CLEARING z USA
Następny artykułFed podnosi stopy o 25 pb ale zmienia forward guidance
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.