Naga MarketsWydowbywanie ropyPunktualnie o godzinie 17:00 rynki poznały raporty amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Po spadku zapasów aż o 5,474 miliona baryłek w zeszłym tygodniu, konsensus przed dzisiejszą publikacją zakładał kolejny spadek, lecz tym razem o 3,288 mln brk. Ostateczny odczyt okazał się jednak zdecydowanie lepszy.


Zapasy ropy w dół aż o 11,463 miliona baryłek

raportu EIA wynika, że w tygodniu kończącym się 27 grudnia 2019 r. rafinerie ropy naftowej w USA działały na poziomie 94,5% zdolności produkcyjnej przetwarzając średnio 17,3 mln baryłek dziennie, czyli o 303 tys baryłek więcej niż średnia z poprzedniego tygodnia.

Mimo to, w tygodniu kończącym się 27 grudnia 2019 roku zapasy ropy naftowej skurczyły się i to aż o 11,463 mln brk co okazało się wynikiem znacząco lepszym od prognoz wskazujących na ich spadek jedynie o 3,288 mln brk. Warto zwrócić także uwagę, że był to największy tygodniowy spadek od czerwca 2019 r.

Zmiana poziomu zapasów ropy naftowej

Pozytywny wydźwięk tej publikacji skutecznie tłumiły jednak dane dot. zmiany poziomu benzyny i destylatów. Jak się bowiem okazało, te mimo i tak już pesymistycznych prognoz zakładających wzrost o 1,823 mln brk (w przypadku benzyny) i 1,122 (w przypadku destylatów), finalnie wzrosły aż o 3,212 mln brk i 8,776 mln brk.

Cena ropy niewzruszona

Spoglądając na notowania ropy WTI zauważymy, że mimo tak potężnego spadku zapasów ropy naftowej, cena czarnego złota pozostała względnie stabilna. Za taką a nie inną reakcję rynków (a właściwie jej brak) odpowiedzialne mogą być dwie rzeczy:

  1. Negatywne dane dot. zmiany poziomów benzyny i destylatów, które zniwelowały pozytywny wydźwięk spadku zapasów ropy naftowej
  2. Ponadprzeciętne wzrosty ropy naftowej, które obserwowaliśmy w godzinach nocnych.

Okazuje się bowiem, że piątkowa sesja zdominowana była w głównej mierze przez doniesienia z Bliskiego Wschodu, gdzie na specjalne polecenia amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa dokonano ataku, wskutek którego zginęli irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Kuds i jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis. Działania te przyczyniły się do największej od września ub.r. aprecjacji ropy naftowej.

Cena ropy naftowej WTI
WTI Daily

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułFrankowicze wygrywają z bankiem! Przełomowy wyrok dla kredytobiorców
Następny artykułKurs złotego zalicza rollercoaster w piątek do dolara, euro i franka. Funt oddala się od 5,00 zł
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here