Naga MarketsZaostrzenie polityki monetarnej oznacza koniec hossy? Komentuje Marcin TuszkiewiczNiespodziewana (choć jednocześnie wyczekiwana) decyzja RPP w sprawie podniesienia stóp procentowych (i stopy rezerw obowiązkowych) spowodowała prawdziwy wystrzał na indeksie WIG Banki. Jednocześnie jak wskazuje Marcin Tuszkiewicz na kanale Comparic24, może oznaczać to wyczerpanie pola do dalszych wzrostów, choć jednokrotna podwyżka nie powinna zwiastować bessy.Koniec ekstra luźnej polityki monetarnej

– Zauważyć warto, że banki rosną już od dłuższego czasu, tak naprawdę od dołka w listopadzie 2020 roku jesteśmy mniej więcej 100% wyżej, tak na wielu wielu bankach, a tutaj tak naprawdę 150% wyżej jeżeli chodzi o indeks. Więc jest to duża znacząca zmiana i warto zauważyć, że wczorajsze ruchy mogą mieć znamiona wyczerpania, czyli jakby duża zmiana ceny przy dużym wolumenie wskazuje na to, że doszło do wielu transakcji kupowania już faktów. To jest niepokojące i warto mieć to na uwadze, natomiast jeszcze to nie jest oznaka tego żeby się wycofywać. – wskazuje Marcin Tuszkiewicz.

– Czy to oznacza, że nadchodzi rynek niedźwiedzia na bankach? Ja bym był na razie jeszcze ostrożny, dlatego że jest to bardzo spokojna podwyżka stóp procentowych na razie. Ale kluczowe jest to, co zrobił jeszcze NBP. Dlatego że tutaj w RPP mamy komunikat, ja bym zwrócił uwagę na jedną bardzo istotną rzecz, która się zmieniała, o której tak naprawdę za mało się mówi, bo RPP podjęła decyzję o podwyższeniu podstawowej stopy rezerw obowiązkowych z poziomu 0,5% do 2,0%. – dodaje także.

Stopa rezerw obowiązkowych jest jednym z trzech podstawowych narzędzi prowadzenia polityki monetarnej (obok stóp procentowych i operacji otwartego rynku). Określa ona jaki % depozytów musi być utrzymywany jako rezerwa na rachunkach w banku centralnym. Wzrost tego poziomu jest ruchem zaostrzającym politykę, który ma zmniejszyć ekspansję monetarną. Jak słyszymy na Comparic24, ruch ten może być powiązany z założeniami nowego ładu (w sprawie hipotek), które krytykowane były przez NBP.

Zaostrzenie polityki monetarnej oznacza koniec hossy? Komentuje Marcin Tuszkiewicz
Notowania indeksu WIG Banki w latach 2020-2021. Źródło: Stooq.pl

W trakcie dzisiejszej sesji WIG banki notuje wyraźny wzrost swojej giełdowej wyceny. Indeks zyskuje obecnie aż 1,07%, co oznacza wzrost o 91,49 pkt względem poprzedniego zamknięcia, które wyniosło dokładnie 8 556,21 pkt. Aktualnie inwestorzy wyceniają więc indeks na równo 8 647,70 pkt, co oznacza, że banki po raz kolejny osiągają roczne maksima.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

invest

Podwyżka zwiastuje koniec hossy?

– Ja nie oczekuję bessy. Oczywiście ona się morze wydarzyć. Pamiętajcie, że to są tylko moje opinie plus na rynku zawsze może się zdarzyć coś nieprawdopodobnego, niespodziewanego, jakiś czarny łabędź wyskoczyć. Historycznie rzecz ujmując podwyżka stóp procentowych, ta pierwsza podwyżka nigdy nie powodowała bessy. – podkreśla Marcin Tuszkiewicz.

– Dopiero kolejne podwyżki, czasami nawet potrzeba było tych podwyżek bardzo dużo, żeby spowodować szczyt. Jednocześnie pewna zmiana retoryki z luźnej do bardziej restrykcyjnej, powoduje, że spółki, które są bardziej ryzykowne (w postaci np. dużego zadłużenia) lub planowały emisję obligacji, te koszty zwiększają się, więc to może w niektóre biznesy bardziej uderzyć. – dodaje także.

Warto również wskazać, że środowa decyzja RPP w praktyce oznacza przyznanie się do dwóch rzeczy. Po pierwsze przyznano w końcu, że inflacja jest i istnieje ryzyko, że zostanie z nami na dłużej. Po drugie, popandemiczne odbicie jest już na tyle zaawansowane, że można uznać, iż Polska gospodarka jest stosownie rozpędzona.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin cash prognozy | biomed lublin akcje | kurs eur online | akcje eurocash | kurs bitcoin prognozy | akcje neuca | kurs dolara australijskiego |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here