Naga Marketsfigurki policjantówNistor Vlad Călin, założyciel rumuńskiej giełdy kryptowalut Coinflux, zostanie poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Informację podało 4 stycznia Mediafax.


Călin został aresztowany wcześniej na podstawie nakazu wydanego przez USA w związku jego domniemanym zaangażowaniem w przestępczość zorganizowaną, pranie brudnych pieniędzy i oszustwa związane z giełdą kryptowalut, której jest właścicielem.

Călin został podobno aresztowany przez władze USA po otrzymaniu zawiadomienia od tajnego agenta służb, który oskarżył go o świadome pomaganie w procesie prania pieniędzy związanych z działalnością przestępczą popełnioną na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami Mediafax, Anatol Pânzaru, prawnik Călina, stwierdził przed Sądem Apelacyjnym w Bukareszcie, że warunki umowy o współpracy sądowej między Rumunią a Stanami Zjednoczonymi nie zostały spełnione. Ponadto uważa, że jego klient nie miał możliwości poznania wszystkich zarzutów. Zażądał więc od Sądu odrzucenia wniosku o ekstradycję.

Ekstradycje a rynek kryptowalut

Călin nie jest pierwszym domniemanym przestępcą z rynku kryptowalut, którego spotyka ekstradycja. Od kilku miesięcy trwa sprawa związana z Aleksandrem Vinnikiem. Został on aresztowany w Grecji 25 lipca 2017 r. z polecenia amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości. Postawiono mu cały szereg zarzutów związanych z przestępstwami finansowymi czy praniem brudnych pieniędzy. Ponoć chodzi m.in. o pranie 4 miliardów za pomocą platformy BTC-e. Oskarżenie powiększono też o udział we włamaniu na giełdę Mt.Gox. W grudniu 2018 r. Sąd Najwyższy Grecji zatwierdził ekstradycję Vinnika do Francji.

Wcześniej o przejęcie Vinnika starały się też USA i Rosja.

Wniosek USA został pozytywnie rozpatrzony jeszcze w październiku 2017 roku. Po kilku dniach grecki sąd podjął jednak także decyzję o przychyleniu się do wniosku rosyjskiego. To ostatnie mogło ucieszyć oskarżonego. W jego ojczyźnie postawiono mu lżejsze zarzuty, a tym samym kara byłaby łagodniejsza. W USA grozi mu aż 55 lat więzienia.

To jednak nie koniec. 13 grudnia 2017 roku grecki Sąd Najwyższy postanowił podtrzymać decyzję o ekstradycji do USA. Mało tego. Do całej afery dołączyła również Francja, też składając swój wniosek o ekstradycję.

Warto przypomnieć, że BTC-e była – obok m.in. Mt Gox – jeszcze parę lat temu największą giełdą kryptowalut. W 2015 roku zachodziło na niej ok. 3% światowej wymiany bitcoinów. 25 lipca 2017 roku giełda “zniknęła” jednak z sieci. Więcej o jej historii przeczytasz TUTAJ.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here