Naga MarketsMark Karpeles, ex-CEO giełdy MtGox

32-letni dyrektor generalny nieistniejącej już giełdy kryptowalutowej MtGox w trakcie wtorkowego procesu nie przyznał się do winy i odrzucił stawiane mu zarzuty związane z utratą setek milionów dolarów w Bitcoinach i gotówce, które tworzyły niegdyś największy światowy punkt wymiany BTC.


80% udziału w światowym rynku odeszło w zapomnienie

W momencie szczytowej popularności giełda MtGox odpowiadała za 80% światowego obrotu Bitcoinem. Niespodziewanie w 2014 roku złożyła jednak wniosek o upadłość, sprzeniewierzając 850 tysięcy wirtualnych monet wartych wtedy około 500 milionów dolarów oraz 28 milionów dolarów w gotówce znajdującej się na japońskich rachunkach bankowych. Co ciekawe, do teraz nie udało się odzyskać zdecydowanej większości BTC, które po prostu „wyparowały”. Mark Karpeles – właściciel giełdy – utrzymuje, że nie wie co stało się z aktywami i dochodzi swojej niewinności.

Te artykuły również Cię zainteresują
3 marca 2014 roku oskarżony wystosował oficjalne oświadczenie, w którym czytaliśmy:

„Jest mi niezmiernie przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Nie wiem jak mam przeprosić osoby dotknięte z powodu problemów naszej platformy. 850 tysięcy BTC należących do naszych klientów praktycznie w całości przepadły…”

Za zniknięcie BTC odpowiedzialni mieli być hackerzy, którzy wykorzystali lukę w zabezpieczeniach oprogramowania. Giełdzie rzekomo miało udać się odzyskać 200 tysięcy z całej puli wykradzionych wirtualnych monet.

W lutym zeszłego roku informowaliśmy natomiast, że poszkodowanym udało się odzyskać środki w wysokości 225 mln USD, łączna kwota roszczeń wynosiła wtedy natomiast prawie 24 miliardy dolarów.

Sąd Rejonowy w Tokio, który prowadzi sprawę odnośnie Karpelesa zarzucając mu korupcję oraz manipulację danymi nie wierzy jednak do końca w niewinność byłego prezesa. Jak udało się bowiem ustalić w okresie od sierpnia do grudnia 2013 miał wypłacić z rachunków MtGox około $3 miliony dolarów oraz zwiększyć saldo jednego ze swoich kont giełdowych.

Upadek MtGox był ważnym punktem zwrotnym w historii Bitcoina?

Jak twierdzi agencja prasowa Reutera, Mark Karpeles zwracając się do trzyosobowego składu sędziowskiego powiedział: „Przysięgam na Boga, że jestem niewinny”. Decyzja leży już jednak w rękach sądu i powinniśmy poznać ją w kolejnych tygodniach lub miesiącach.

Upadek MtGox wywołał poważny spadek wartości Bitcoina i naruszył wizerunek rynku kryptowalut na długi okres – szczególnie wśród korporacji i inwestorów posiadających wysoką awersję do ryzyka. Bankructwo miało jednak swoje „pozytywne” strony. Zmusiło japoński rząd do wprowadzenia odpowiednich legislacji i regulacji Bitcoina oraz lokalnych giełd.

W efekcie w 2017 roku Kraj Kwitnącej Wiśni został pierwszym, który reguluje giełdy kryptowalutowe na poziomie narodowym, zwiększając ufność klientów oraz traderów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here