Naga MarketsTomasz Biernacki, Dino Polska

Dzięki dobrym wynikom spółki Dino podczas pandemii Covid-19, polski przedsiębiorca Tomasz Biernacki znacznie powiększył swój majątek i przykuł uwagę zagranicznych mediów. „Wstydliwy miliarder zyskuje dzięki tłumom w sklepach podczas pandemii” – brzmi nagłówek amerykańskiej agencji prasowej Bloomberg.

  • Tomasz Biernacki po cichu realizuje swoją wizję, stroniąc od mediów
  • Majątek polskiego przedsiębiorcy wzrósł do 3,6 miliarda dolarów
  • Miliarder jest na dobrej drodze do stania się najbogatszym Polakiem
  • Dino notuje świetne wyniki podczas pandemii i wyznacza historyczne szczyty

Założyciel Dino Polska nie szuka rozgłosu

Polski przedsiębiorca nie udzielił żadnego większego wywiadu w mediach od czasu swojego wypadku Ferrari F430, który miał miejsce ponad dekadę temu. Nie pojawił się również podczas debiutu Dino na Giełdzie Papierów Wartościowych w 2017 roku, a jego kierownictwo systematycznie odrzuca prośby inwestorów dotyczące spotkań w Warszawie – w zamian prosi ich o wizyty w siedzibie firmy mieszczącej się ponad 300 km od stolicy państwa.

Te artykuły również Cię zainteresują

Biografie Tomasza Biernackiego widniejące na oficjalnej stronie Dino nie potwierdzają jego wykształcenia czy poprzednich aktywności, zanim założył on swoją firmę. Sam założyciel odmawia komentarza w tej sprawie zgodnie z wyznaczoną przez siebie polityką firmy.

Stronienie od mediów nie przeszkadza jednak polskiemu przedsiębiorcy w generowaniu dużego zainteresowania jego spółką. Akcje Dino Polska urosły o ponad 88% tego roku i wyznaczyły nowy szczyt, podczas gdy wiele innych firm należących do sieci sklepów spożywczo-przemysłowych ponosi znaczne straty spowodowane pandemią Covid-19 i wynikającymi z niej licznymi obostrzeniami i lockdownem.

Zobacz również: Zdaniem strategów JP Morgan, akcje mogą wzrosnąć nawet o 15% w 2021 roku

Wzrost majątku polskiego miliardera

Inwestorzy spółki Dino wydają się być niewzruszeni faktem, że nie mogą się spotkać z założycielem firmy. Część z nich nawet nie widziała na oczy sklepu Dino, jednak sposób w jaki sieć jest zarządzana podczas pandemii daje jej właścicielowi dodatkowy kredyt zaufania z ich strony – twierdzi analityk Wood&Co Łukasz Wachełko.

Według Bloomberg Billionaires Index majątek Tomasza Biernackiego wzrósł do poziomu 3,6 miliarda dolarów i pomógł mu zmniejszyć lukę do Michała Sołowow – obecnie najbogatszego Polaka.

Działania Dino w czasie pandemii

Dzięki konsekwentnej polityce roczny zysk Dino zdążył się potroić od 2015, a sieć sklepów wzrosła 12-krotnie w ciągu niecałej dekady. Podczas lockdownu wywołanego pandemią, znaczna część konsumentów niezwłocznie udała się do punktów sprzedaży, w celu zgromadzenia artykułów takich jak konserwy, mydło czy podstawowe kosmetyki. Jako firma, która jak dotąd nie oferuje dostaw online swoim klientom, Dino poinformowało że planuje zwiększyć marże w miarę swojej dalszej ekspansji na polskim rynku.

Obecnie największym ryzykiem dla wyceny Dino jest wolniejsze tempo otwierania nowych sklepów, jednak jak dotąd spółka cieszy się zaufaniem wśród inwestorów, którzy są skłonni kupować dalsze akcje. Efektem są kolejne wzrosty na giełdzie i wyznaczenie historycznego szczytu.

Z danych opracowanych przez Bloomberg, Dino handluje na poziomie swoich 36-krotnych zysków szacowanych na następny rok. Wynik ten sprawia, że spółka wypada najlepiej w swojej branży,  w porównaniu do swoich konkurentów: Jeronimo Martins oraz Eurocash, których obroty wynoszą około 20-krotnych zysków.

Źródło: Stooq.pl

Wykres cen akcji spółki potwierdza dobrą kondycję firmy od początku wejścia na giełdę. Podczas marcowego krachu kurs spadł zaledwie do 125 zł, co było małym spadkiem względem innych polskich blue-chipów z Wig20. Dodatkowo przedsiębiorstwo Tomasza Biernackiego stosunkowo szybko odrobiło straty, dodatkowo kontynuując trend wzrostowy. Od czasu debiutu w 2017 roku akcje Dino urosły prawie ośmiokrotnie, podnosząc tym samym wartość rynkową firmy do 7 miliardów dolarów. Na dzień 30 września dostawca posiadał łącznie 1371 sklepów, w porównaniu do 775 na koniec 2017 roku.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here