Naga MarketsCzym są tak zwane waluty surowcowe? Czy ostatnie, silne zmiany cen ropy naftowej przekładają się na ich notowania? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Peso i rand najmniej zależne od ropy naftowej
  • Wpływ notowań surowca zależy od wielkości wpływów z eksportu danego surowca do całości PKB
  • Rynek ropy naftowej pod presją trendu spadkowego

Różna zależność poszczególnych walut względem surowców

Poza tzw. dolarami surowcowymi tj. dolar kanadyjski, australijski i nowozelandzki, istnieją również waluty surowcowe m.in. korona norweska, rosyjski rubel oraz południowoafrykański rand czy meksykańskie peso.

Te artykuły również Cię zainteresują
W przypadku meksykańskiej waluty czy południowoafrykańskiego randu wpływ rynku surowców jest najmniejszy. Wszystko zależy od wpływu eksportu do całości PKB gospodarki. Jeśli jest duży to można przyjąć, że zmienność na surowcach może mieć wpływ na notowania danej waluty – powiedział analityk BOŚ.

Ekspert wskazuje, iż ważny jest także pryzmat lokalny np. w przypadku rosyjskiego rubla to nie tylko ropa, ale generalnie postrzeganie rynków wschodzących i szereg innych czynników. Z kolei korona norweska nie jest bezpośrednio skorelowana z notowaniami ropy. W zeszłym roku taniała pomimo podwyżek stóp przez bank centralny. Przyjmuje się, że każde perturbacje w globalnym handlu mają wpływ na waluty surowcowe.

Tendencja na rynku ropy naftowej pozostaje spadkowa. Wynika to z nadpodaży surowca na całym świecie. Nie oczekuje przełomu w najbliższym czasie. Tymczasem rubel w ujęciu dziennym mocno tracił w marcu w stosunku do dolara po rozpoczęciu wojny cenowej Rosji z Arabią Saudyjską. Obecnie zyskuje na fali odreagowania na ropie w wyniku działań OPEC  – dodał.

A jeśli interesujesz się finansami i biznesem oraz chcesz być na bieżąco z najciekawszymi informacjami z Polski, Europy i Świata, już teraz SUBSKRYBUJ nasz kanał. Będziesz niezwłocznie informowany o nowościach, które pojawiają się w telewizji Comparic24.TV oraz na naszym kanale. Zasubskrybuj kanał Comparic24.TV

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here